Schemat ser ut så här:
07:00 God morgon!
07:30 Frukost
09:30 ca Amning
10:00-11:00 Sova
11:45 Lunch
14:00-15:00 Sova
15:15 Mellis
17:45 Middag
18:10 ca Bad, pyjamas, sista slurken, skratt
19:00 Godnatt!
Har fått tips om att ta en kortare lur, 20 min, på förmiddagen och sen en längre på 1,5 timme efter lunch men det passar inte riktigt oss då vi ofta är ute efter lunch och hon brukar inte sova mer än max 1 timme i vagnen. Över huvudtaget har hon i princip inte sovit 1,5 timme i sträck på dagtid sen hon var 5-6 mån kanske.
Min dotter blir också trött på morgonen, hon börjar ofta gnugga sig i ögonen redan vid 9-tiden, bör jag tidigarelägga hennes första lur till 9 eller 9.30 eller ska jag köra vidare med kl 10?
Ofta vaknar hon runt 6-tiden på morgonen redan och sitter i sin säng och babblar med sin nalle så vi brukar inte ingripa då eftersom hon inte är ledsen.
Ang skrattet, ja det blir skratt i vardagsrummet innan vi går in till sovrummet, men redan när vi kommit innanför dörren går mungiporna ner och när vi lägger henne i sängen har hon oftast redan börjat smågnälla. Har försökt att få till ett skratt därinne precis innan vi lägger ner henne men då har hon stenansikte... Brukar då prata glatt medan jag lägger henne tillrätta så att hon åtminstone ska höra att jag är glad och obekymrad, verkar fungera bättre än om jag inte säger någonting alls i alla fall.
Ang omställningen till vintertid så tänkte jag börja redan ikväll att lägga henne kl 20 (som blir 19 sen), det är väl ok?
TACK för att ni tar er tid!