Hej mamasnest
Först vill jag berätta en väl bevarad hemlighet för dig

"Bakslag" kommer ALLTID att ske i varierande grad men det är Du/Ni som bestämmer om det är bakslag eller "motstånd att övervinna"

leta inte "fel/orsaker" för då kommer du med säkerhet att hitta dem

möt inte barnets blick efter det att ni gått in i sovrummet, fokusera på allt annat än barnet vid nattningen; "åh HÄR är fina lampan, säg GODNATT till lampan, här är sängen, FLYG ner i sängen" etc.

se över schemat så det växer i takt med lilla/stora barnet

det ni tidigare skrattade er halvt fördärvade åt kanske inte längre är gångbart, ta "godnattskrattet" till en ny nivå och hitta ståupp-komikerna inom er. Jag lovar, er dotter tycker att Ni är de roligaste som finns i hela världen om ni bara serverar er i tjusig förpackning (=tror på er själva)
Lycka till och återkom om du har fler undringar
ps. ni har väl redan sett över praktiska ting som mörkt och välvädrat rum, lagom varm klädsel och ramsa som heter duga

ds.