Hej,
Skriv gärna hans ålder i din profil som du hittar under kontrollpanelen. Då kan du få lite flera tips.
Men andra bra övningar är att han lär sig krypa korsvis i trappor! Under övervakning förståss. Och sen backa i trapporna ner igen. Krypträning kan man aldrig få för mycket av!
Har ni kryptunnel från IKEA? Om inte skaffa en, den kan man ha i många år för olika övningar, jättebra! Försök uppmuntra till ålning om du kan. Jag vet flera som exempelvis gör så barnen får åla under spjälsängen (den verkar ha ganska lagom höjd så man inte kan krypa utan måste åla)

Även under sängen brukar viss ålning vara bra! Bygg hinderbanor m.m. Uppmuntra med roliga leksaker som bara kommer fram när man gör just ålbanan!
Det är bättre att göra övningen ofta men mycket korta stunder än en lång stund. Så hellre 1 min/10ggr/dag än 1ggr/10 min/dag om du är med?
Ute så se till att ni är i skog och mark, låt honom klättra på stockar och stenar att gå på gångstigar och annat övar också jättebra balanssinnet m.m. Naturen är fantastisk!
Läs och räkna är skoj, men måste uppehållas rejält, dock märker jag även här att det året eller två som vi gjorde hade bra effekt, men önskar att maken när han var hemma hade fortsatt och även när han började förskolan.
