Vår son Elis, 3 år och 4 månader, kurad vid ett års ålder, har typ varit universums säkraste sovare. Nu har han dock börjat tända taklampan inne i sitt sovrum så fort vi ramsat oss ut. Han sover i ett stort lägenhetsförråd så det är kolsvart där inne, vi bor lite trångt, men det har funkat toppen. Där inne finns två taklampor, en ovanför hans säng och en en bit bort. Han säger att han är mörkrädd, men när vi pratar om det och jag säger att det inte finns någonting att vara rädd för så säger han att han vet det. Jag har ju surfat runt här så vi har skaffat en monster- och spökburk. Och jag säger att rävar och krokodiler etc bor långt härifrån.
På dagsömnen är det likadant. Vi har låtit honom sova med stängd dörr och mörkt även på dagen, vilket har funkat perfekt det med förut. Vid en dagsömn så släckte jag och ramsade så fort han tände. Vi höll på så typ åtta-tio gånger och han blev mer och mer irriterad. Till slut låg han på golvet och ville knappt gå i sängen, det kändes som det höll på att spåra ur, då lät jag honom ha tänt. Sen har vi låtit honom ha tänt på dagen, även fast det gör att han inte slappnar av så bra.
Eftersom vi bor trångt så vill vi inte ha dörren in till honom på glänt på natten. Jag vet att det är okej med dörr på glänt och nattlampa utanför. Är det okej med stängd dörr och nattlampa i rummet? Eller hjälper det att ha dörren på glänt? Då får vi väl trots allt ha det. Fast det verkar också som att han tycker om avskildheten i sitt rum. Tyvärr tvivlar jag på att det hjälper med nattlampa. Jag har försökt att han får ha lampan längst bort tänd, men det duger inte, han går upp och tänder den andra också. Nu ikväll så lade vi honom 19.15, själva läggningen går bra, vi busar och har kul, jag ramsar och släcker, så tar det 10 sekunder så har han tänt lampan och lagt sig i sängen igen. Nu har han somnat vid ca 21.15, vilket ju är helt galet sent. Vi har då varit inne och släckt 5 gånger, ramsat fyra av dem. Sista gången hade han då somnat med lampan tänd.
Ibland har han vaknat till tidigt på morgonen, han är lite hostig, och då när vi går upp på morgonen vid 6.15 så har det varit tänt inne hos honom. Vi har låtit det vara och "väckt" honom vanlig tid, typ låtsat som det regnat, kanske sagt, oj, var lampan tänd.
Har funderat på att skruva ur lamporna men då går han väl ur rummet istället. Har satt i svagare glödlampor men det blir ändå rätt ljust där inne. Vad göra??? Jag blir tokig av detta...Han är på senaste tiden ibland så otroligt trött så han knappt orkar äta.



Många hälsningar
Ann Sofi