Alfreds standarsmodell.

Barnavårdsforum. Standardmodellen och andra råd och dåd i Barnabokens anda
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

:heart: Älskade Alfred föddes 20110927 (förlossningsberättelse finns i min tråd på barnaväntan för den som är intresserad :D )

Alfred är en stor kille, som krävde mat, mat och mera mat från första dagen (födelsevikt 4135 :D ). Det där första dygnet efter förlossningen, när de oftast bara sover, hoppade han helt sonika över.

Godingen sover bäst på mage naturligtvis :heart: men här hemma innebär smekmånaden att litet skärp gärna sover hos mamma på natten, de första veckorna. Då blir det på sidan och gärna med mammas bröst som huvudkudde :lol:

Stora Alfred kräver en standardmodell. Bröst 1 men inte tills han bryter utan tills jag inser att han mest ligger och gnager på bröstet och har konversation med john blund. Då bryter jag, rapar och försöker få liv i honom. Räcker oftast att lägga honom på rygg (som han verkligen avskyr!) och ta av honom strumporna. Sedan lägger jag honom vid bröstet igen. Men det räcker inte med två gånger. Vi gör den där proceduren ett par tre gånger iaf, tills Alfred mest glor på bröstet eller helt enkelt har fyllt blöjan så pass att den måste bytas :wink: Han är inte den som gärna säger nej till mat, så det brukar innebära att bröstet är så gott som tomt när han är klar. Detta tar ca 45 minuter till 1 timme.

Blöjbyte och lite umgänge sedan bröst nummer två. Oftast räcker det med en påfyllning här, innan han somnar. Det hela tar nästan precis 1,5 timme. Ibland 1,45. Låter jag honom vara vaken i 2 timmar, orkar han inte påfyllningen från bröst 1 och vaknar därmed tidigare... Efter vakentiden följer oftast 1,5 timmes sömn. Emellanåt 2 timmar. Ett pass idag varade 2,5 timme. Sedan väcker jag.

Jag har dagbok till Alfred och dagarnas tider är ganska lika, men nu är han ju bara 1 vecka (precis idag!) dock en kille som verkligen kräver standardmodellen. Annars hade han legat och snuttat dygnet runt och inte sovit många minuter förutom vid bröstet.

Det är nu jag ser hur olika mina barn varit. Arvid standardmodellerades inte, Ebbe åt ofta men ganska intensivt och skötte sömnen helt fantastiskt! Alfred behöver hjälp att SOVA! Och det gör man bäst genom standardmodellen tidigt :D

Lite strul förekommer, främst mellan 22 och 02. Då kan man äta nonstop om man heter Alfred och får bestämma :D och det kan man ju få ett tag till. Men i natt sov han från 23 till 03:30, åt till 04:30 och sov sedan vidare till 08. Helt okej kan jag tycka :D

Nu är det strax dags för kvällspasset. Alfred börjar röra sig i vagnen. På bb sa de "Ja, bebisar kan ju inte klockan, haha!" Alfred kan :wink:

Kram, Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Tetz
Inlägg: 1148
Blev medlem: mån 16 feb 2009, 14:49

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av Tetz »

Välkomna in på Späda och Små! Kul att få följa med på er resa! :heart: :-D
Mamma till två barnaboksungar med apit på livet, födda i december 2008 och juli 2011
Sarisparis
Rådgivare/advisor
Inlägg: 2797
Blev medlem: mån 10 maj 2010, 14:31
Ort: Frankrike

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av Sarisparis »

Jättekul att du delar med mig av livet med lille Alfred, Anna! Välkommen!

GRATTIS igen till en tredje liten prins med vackert namn, det ska bli roligt att följa er.

:heart:
SusanD
Rådgivare/advisor
Inlägg: 3703
Blev medlem: fre 27 jan 2006, 16:51
Ort: Ängelholm
Kontakt:

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av SusanD »

Det är helt underbart med tre smågrabbar, men det vet du ju vid det här laget. :)

Ska bli roligt att följa er resa.

Stora varma grattiskramar till hela familjen.

Kram Susan
Emil född 19 okt-05 och klok som en bok!
Sigge född 16 okt-07 och tuff som en Tigger!
Mika född 28 maj-09 och snabb som en raket!
Linus född 15 dec-10 och cool som en isbjörn!
Dipl. SHN-kurare!
aso
Inlägg: 251
Blev medlem: sön 17 apr 2011, 20:41

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av aso »

Välkomna och stoooort grattis :heart: !
Z är född 22/3 2011 - introducerade SM vid 3 veckor
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

Livet med Alfred är härligt :heart: vilken ljuvlig unge han är! standardmodellen är ett krav för att han skall vara nöjd om dagarna, mat mat och mera mat under 1,5 timme lite drygt och 1,5-2 timmars sömn på det. Förmiddagarna kan vara lite kortare sömnpass men det bryr vi oss inte så mycket om utan matar mest på. Brösten är så glada att bli tömda då på förmiddagen ändå, så det passar bra :wink:

Idag var första gången maken var på jobbet och jag var själv med alla tre pojkarna. Gick alldeles utmärkt naturligtvis. De är så duktiga alla tre. Arvid skulle till kyrkis och vi roddade alltihop med hämtning, lämning och grejande däremellan. Efter kyrkis låg Alfred och sov i bilstolen. Jag förberedde maten. När jag passerar bilstolen en stund senare, sitter han vaken och tittar. Nöjd och glad med tillvaron :heart:

Badrummet blev städat, ovanvåningen dammsugen och de vanliga sysslorna fixade. Precis som när det bara var jag, Arvid och Ebbe. Så stort med tre barn men ändå så naturligt!

Alfred invigde babysittern när vi åt lunch och passade på att ta en liten lur i den. Man måste ju prova! I övrigt har han mest ätit, bajsat och sovit. Som de flesta 2 veckors bebisar med standardmodellen i ryggen. Lite konversation med diverse mjukisdjur blir det också när lusten faller på (och brorsorna har nåt trevligt att visa upp).

I går provade vi att bada, väldigt trevligt tyckte Alfred. Om man bara kunde undvika det där kalla som blir när man går ur badet... Annars så!

Strax dags för kvällstankningen. Jag skall bara ta en dusch först. Inte utan att man känner sig som en mjölkkossa. Tur jag inte är en kafémorsa, mina bröst sympatiammar med varandra. Det blir en del ombyte under dagen så att säga... :lol:

Kram, Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

Ja, jag vet att alla barn är olika. Men som trebarnsmamma är det lätt att man drar alla över en kam. Konstigt kanske men det har varit så med alla tre barnen. Första visste jag ingenting, verkligen ingenting. Tills jag fick barnaboken i min hand, förstås. Arvid var vagnad vid minsta pip, vi hamnade i vagningsträsket. Så Ebbe skulle absolut inte vagnas, det hade jag bestämt. Inte ett vagningstag tog jag med honom. Men så var han ett nappbarn, till skillnad från Arvid. Behövde bara ge honom den där nappen (och mat mat och mera mat förstås) så sov han som en gris. Aldrig plugga in napp, vagna och greja. Truga lite med maten, men sömnen skötte han själv. Rutinerna kom av sig självt.
Alfred behöver hjälp att sova. Annars glömmer han det. Han vill inte ha någon napp. Den ställer bara till det. Vagna eller somna själv. Han kan inte säga nej till en boob eller två. Även om han inte är hungrig. Kräker, skriker och fortsätter äta. Sover alldeles fantastiskt ju mer ljud det finns i rummet. Gärna kaos. Just nu sover han till Verinoca Maggios ”Satan i gata” på HÖG volym i köket, mitt i kvälllstrasslet. Och så behöver han uppstyrda tider! Så olika det kan vara!

I morgon blir han fyra veckor. En ljuvlig bebis som rapar och pruttar som en hel karl. Det är inte klokt! Men i helgen vagnar vi bort ett nattmål. Det är en stor man, den här Alfred. Han behöver sin nattsömn. Då passar vi på att införa ett schema (som endast är riktlinje, men ändå...) Det är KANON med dagbok till sådana här små skärp. Då ser man direkt hur sömnmönster ser ut.

:heart:

Tänkte skriva mycket mer egentligen. Men passar på att ta en kvällsmacka nu medan Alfred sover :D

:heart:

Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

Ja, jag fortsätter väl min monolog här :D om inte annat så är det bra att kunna läsa tillbaka senare.

Alfred är nu 5 veckor och alldeles ljuvlig. Första leendet kom i går och det fick pappan :heart: Alfred är mycket nöjd med tillvaron när han får ligga på en filt mitt i röran här hemma, eller sitta i babysittern och se när vi lagar mat och äter.

Han är väldigt duktig på att somna själv, det har han gjort utan insomningsslurk sedan han var 2 veckor och då alla mål utom nattmålen. Han äter tills han somnar och läggs ner. Ibland tar nattmålen uppemot 40-50 minuter men oftast bara 20-25. Blöjbyte är oftast nödvändigt då han måste "väckas" för att äta omgång 2 samt att han är väldigt känslig för kiss/bajs i blöjan. Vi skulle vagnat bort första nattmålet förra helgen men valde att avvakta och se om det fanns några tendenser till att själv sova över det. Det gör det inte, kan man säga :lol: han vaknar ganska punktligt mellan 01:30 och 02:15 och sedan någon gång mellan 04 och 05. Så i helgen får maken det fina ansvaret att vagna bort det första målet. Jag orkar helt enkelt inte :oops: trött trött trött! Att nattamma är verkligen inte min melodi (om det nu kan vara det) och jag känner att jag inte orkar det mer. Dagarna tar stryk av att jag är så trött.

Dessutom är han en matig gosse, som jag tidigare nämnt. Han säger alltså fortfarande inte nej till mat :shock: äter och spottar å skriker, men fortsätter äta. Det tolkar jag som mätt :lol: och får bryta för honom. Han är duktig med 2-2 dagtid. Vissa dagar blir det en del vagning och musik (samt dammsugning :lol: ) andra dagar sover han själv över skarvarna. På sena eftermiddagen är han dock vaken lite mer och äter mycket, för att sedan somna tidigare. De senaste dagarna har jag haft som mål att lägga senast 21 och i går blev det tom 20:30. Var lite nervös att det var för tidigt men vi slapp istället kvällsstrulet! Tog upp och matade i sömnen klockan 22, snabbt blöjbyte och en omgång mat till. Sedan sov han till 02, ett nattmål till 05 och morgon 07. Alltså samma tider som alltid. Så nu blir det tidigare kvällar också bjuder jag på lite mer vakentid då på sena eftermiddagen... Verkar funka bäst :D

Tycker det är lite svårt med tider och vill gärna ha full kontroll. Men jag har själv åkt och storhandlat och varit borta över en timme, då jag VET att han är mätt och maken kan vagna. Men jag vill egentligen ha uppstyrda tider ännu mer. Får väl ha lite is i magen tills han blir 2 månader iaf. Men att inte ha ett schema gör att jag ibland blir lite velig i vagnandet och ändå tar upp och börjar om ett sm-mål efter tex 1,5 timme. Rätt eller fel? Och hur noga skall man vara egentligen? Min attityd försvinner lite av sömnbristen... :? och då njuter jag inte riktigt så mycket av den här gosiga tiden, som jag kanske borde och gjorde med Ebbe...

:heart:

Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
TorsMamma
Forumets ordförande
Inlägg: 11193
Blev medlem: fre 17 nov 2006, 09:25
Ort: Stockholms Skärgård

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av TorsMamma »

Hej Anna och grattis så klart!

Det är svårt att ge tips till någon som sköter det hela galant. kan bara säga att det är en inspiration att läsa din tråd.

Lycka till med bortvagningen av målet. :heart:
Tor 2006
:heart: BB barn från början. Sov sin första 12h natt 5 dagar före 4 mån, Diplomerad SS vid 6 mån
:heart:

:heart: FTLOC child from the beginning. Slept his first 12 hour night 5 days before 4 months. :heart:
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

:oops: :oops:

Men söta du, tack!


:heart:

Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Sarisparis
Rådgivare/advisor
Inlägg: 2797
Blev medlem: mån 10 maj 2010, 14:31
Ort: Frankrike

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av Sarisparis »

blivandemamma skrev:Tycker det är lite svårt med tider och vill gärna ha full kontroll. Men jag har själv åkt och storhandlat och varit borta över en timme, då jag VET att han är mätt och maken kan vagna. Men jag vill egentligen ha uppstyrda tider ännu mer. Får väl ha lite is i magen tills han blir 2 månader iaf. Men att inte ha ett schema gör att jag ibland blir lite velig i vagnandet och ändå tar upp och börjar om ett sm-mål efter tex 1,5 timme. Rätt eller fel? Och hur noga skall man vara egentligen? Min attityd försvinner lite av sömnbristen... :? och då njuter jag inte riktigt så mycket av den här gosiga tiden, som jag kanske borde och gjorde med Ebbe...
Ja, det är sâ lätt att ha brâttom, bara för att man vet hur otroligt roligt livet med bebis blir när man fâr tillbaka orken och rutinerna fallit pâ plats. Men bara det att du faktiskt VET att det kommer att ordna upp sig och bli alldeles fantastiskt trevligt bara om en liten tid gör det kanske lite lättare att ta att det fortfarande är lite kaos mellan varven? Jag tror egentligen inte att man behöver vara alldeles riktigt noga, du vet ju precis vart ni är pâ väg sâ dâ tror jag inte att lille Alfred fâr nâgra men av att vissa lurar inte blir tvâ timmar, inte heller om vissa vakenpass inte fixas helt och hâllet som mamma tänkt. :wink:
Tâlamod, tâlamod :roll: 8)

:heart:
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

:roll: tålamod var det ja...

Det är så tråkigt att jag inte har det! :lol: Jag tror ju ibland att jag har och göra med en 4-månaders bebis.. typ.

Den här killen äter ju och äter. Han skulle kunna ligga och tutta hela dagarna. Så han behöver ju hjälp att sova. Idag har det varit en hel del vagning. På kvällskvisten kunde maken faktiskt inte lugna honom med vagningen så då tog jag upp efter 1-1,5 timme någonting och började om. Strulet börjar ALLTID 17:15 :lol: precis när vi skall äta :wink: från 17-tiden och fram till då runt 21 när han skall sova, är det meckigt! Problemet ligger på mig. Jag har inte riktigt bestämt mig för vilka tider som gäller här, då blir ju liten Alfred också förvirrad :heart:

Men det är okej! Så småningom blir det ju ordning på det också :wink:

I går tog Alfred ett långbad och det är så härligt! Riktig gympa blir det, så det skvätter ordentligt. Att slicka i sig badvatten med den där goda oljan, det är faktiskt riktigt smaskigt.

I morgon fortsätter vi ommöbleringen här hemma. Inledde totalkaos förra helgen genom att flytta runt det mesta :lol: Alfred tycker det är mycket intressant och hade full koll på det från en filt på golvet, växlat med babysitter. I dag har han legat på köksbänken bredvid radion och tittat när mamma skär grönsaker och lyssnat på bandit rock. Mycket trevligt hälsar han.

Första leendet fick pappan i familjen häromdagen. Men den som är mest populär i Alfreds värld (förutom kylskåpet morsan :wink: ) är storebror Arvid. Det riktigt lyser om Alfred när han hamnar i Arvids knä. Han ler med ögonen hela tiden och tittar alldeles uppslukat på Arvid. Och kärleken är besvarad :heart: Arvid har varit mycket fäst vid Alfred sedan han låg i min mage. Det bekräftar han nu också, när Alfred finns här hos oss. Idag sa han "Alfred, jag längtade efter dig när du låg i mammas mage. Tur vi har dig nu." :heart: Du kloka unge :heart:
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Sarisparis
Rådgivare/advisor
Inlägg: 2797
Blev medlem: mån 10 maj 2010, 14:31
Ort: Frankrike

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av Sarisparis »

Ja, visst verkar det finnas ett särskilt band mellan Arvidar och smâbrorsor? :lol: Vi har samma sak här, Storebror och Lillebror har nâgot alldeles särskilt som bara är deras. :heart:

Kvällsstrulet känns igen, hos oss började det klockan sex (fransmän har ju en tendens att skjuta dagen en timme framât jämfört med svenskarna :wink: ). Ganska tidigt bestämde jag mig att kvällsbadet innebar början pâ Lillebrors nattningsprocedur vilket gjorde att även om själva insomnadet för natten drog ut pâ tiden sâ hade jag bestämt att det var Natt vilket innebär att allt som eventuellt hände ägde rum i mörker. Flera gânger kom jag ocksâ fram till att kvällsstrulet minskade om jag började natten bra mycket tidigare, kanske nâgot som kan vara värt att prova?
blivandemamma skrev:Så småningom blir det ju ordning på det också :wink:
Precis, men visst kan det vara jobbigt när det pâgâr. Men det är ju inte för alltid. Jag gillar verkligen Annas ord i Barnaboken om att betrakta de tvâ första mânaderna som en förlängd graviditet - det kommer inte att vara sâ här för alltid.

:heart:
Senast redigerad av Sarisparis den mån 16 jan 2012, 14:34, redigerad totalt 1 gånger.
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av blivandemamma »

Hej :D

Dagarna rullar på, tyckte inte det var så längesedan jag skrev, men nu ser jag att det redan gått 10 dagar. Alfred blir 7 veckor i morgon, stora killen. Och naturligtvis har jag fått revidera en del av den "fakta" jag konstaterade från början, det blir ju liksom så :D

:arrow: Alfred behöver napp. Annars använder han sin mor som napp och det vill vi ju inte (eller rättare sagt, har vi tröttnat på :lol: )
:arrow: Vagning kan man LÄTT vänja sig vid, varför man bör vara försiktig med den när det gäller Alfredar. Han kan gapa och jag störtar fram och skall vagna. Maken sa häromdagen "Anna, det första man gör är ingenting." Så sant :D

:arrow: Lilla älsklingens överlevnadsångest är stillad. Han kan vakna och titta en stund innan maten kommer. Han äter tills han inte får mer, tills maten är slut. Inte för att han är särskilt hungrig alla gånger, men det är ju väldigt trevligt med mat och bröstet :D Därför måste den här mamman förstå att när liten älskling strular vid 45-minutersskarven beror detta INTE på att han är hungrig, utvilad eller något annat än frågor. Som måste besvaras. Mat tills man storknar, delaktighet, ren blöja, skön sovplats. Det bjuds det på, resten lämnas över till barnet. Eller hur?! :heart:

:arrow: Ett spikat schema finns nu. Jag ser Alfred som äldre än 7 veckor, kanske 2½ månad. Varför? Han är stor, han har mycket liten överlevnadsångest, han behöver uppstyrda tider och framför allt behöver han tydliga tider.

:arrow: Vagna över nattmålet smög sig :^o alla barnen blev förkylda natten till lördagen, så även Alfred. Jag som varit så försiktig med att utsätta honom för baciller. Men men... Täppt i näsan var han iaf när han vaknade 00:30 och maken skulle vagna. Det var bara att ta upp, försöka få ur snor och amma. Jag kände det lite hopplöst... Så trött så trött... Men fanns väl en mening med det också. Nu sover han nämligen över nattmålet själv :D Ibland behövs det lite vagning vid 06 men annars sitter tiderna.

Så här har vi det:

07 God morgon! Mat mat och mera mat första omgången tar ca 40 minuter inklusive trugande.. Nåja.. han är inte så svårflörtad :D ), skötning och umgänge. Sitter med vid frukosten. Påfyllning ca 08-08:30 ink ny blöja igen.
09-11 sova. Meckar lite i 45 minutersskarven.
11 Mat, mat och mera mat. Ser ut ungefär som ovan. Delaktigheten blir matlagning och lunch.
13-15 sova. Ibland stök efter 45 minuter
15-17 Mat, mat och mera mat. Delaktigheten brukar vara tvättvikning, städning, titta när brorsorna målar och lite matlagning.
17-17:45 (eller 18... inte jättenoga) Sova (här visade han tidigt tendenser på att han sovit klart efter 1 timme och på så vis kortade ner kvällen men jag vågade inte riktigt testa, istället vagnade jag och han vrålade :roll: men nu så :D)
ca 18-20 en omgång mat, därefter skötning och en stunds delaktighet, bad. Därefter börjar läggningen ca 19:30. I går sov han 20:15 ungefär. Här blir han lätt övertrött. När han ätit ur båda brösten rapas han noga och läggs med snutte och napp. Då somnar han snabbt! Försökte söva utan napp innan och det slutade med ylande, evigt påfyllande och vagnande...
22 kort nattmål. Ibland hoppas detta över. Det går helt enkelt inte att väcka honom :lol: ibland blir det bara ena bröstet och han hinner somna efter blöjbyte och innan bröst 2.
03 (kan variera mellan 02:30 och 03:30) nattmål, ca 30 minuter
(06 har det varit lite meck, vagna och ge nappen. Men han somnar om.... väcker ofta ett par minuter innan 07, för att vara före honom :D)

Livet är fint :heart:
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Sarisparis
Rådgivare/advisor
Inlägg: 2797
Blev medlem: mån 10 maj 2010, 14:31
Ort: Frankrike

Re: Alfreds standarsmodell.

Inlägg av Sarisparis »

blivandemamma skrev:Maken sa häromdagen "Anna, det första man gör är ingenting." Så sant :D
Klok make du har där!
blivandemamma skrev:Livet är fint :heart:
Underbart. :-D Jag kan inte lâta bli att tänka pâ hur lille Alfred skulle ha haft det om han dumpit ner i en familj där man kör med fri amning, lât barnet leda osv... :roll: Men sâ klart att han var smart att välja justa chaufförer till den första delen av sitt livsrace. :thumbsup:

:heart:
Skriv svar

Återgå till "Späda barn och små (nyfödd till 1år)"