Hjälp! Vår 15-månaders sömnvägrar!

Frågor och svar om att kura lite äldre barn
Skriv svar
människa
Inlägg: 3
Blev medlem: mån 06 dec 2010, 09:42
Ort: Hägersten

Hjälp! Vår 15-månaders sömnvägrar!

Inlägg av människa »

Hej!

För ett par månader sedan kurades vår Axel, och tillvaron blev så mycket enklare! (Även om han bara ibland lyckades sova utan att vakna i vargtimmen). Vi hade ett dagsschema där han sov två gånger/dag. Men de lurarna blev med tiden kortare och kortare, och ibland vägrade han somna en av dom. Då tänkte vi att det var dags att ändra schemat till att bara ha en lur/dag, efter lunch, och försökte införa det. I samma veva fick han nya tänder och vattkoppor och förkylning... Allt vändes upp och ner. På förmiddagen märkte vi att han var väldigt trött (på normala sömntiden från gamla schemat) men vi hade inte mer ork att förgäves kämpa i upp till en timme med att få honom att somna, var SÅ lessa på det! Så vi höll ut och försökte följa nya schemat med en lång lur efter lunch. Problemet är bara att han troligtvis är alldeles FÖR trött när dagsluren kommer, för han somnar på en minut, sover som en stock i en halvtimme och vaknar sen, omöjlig att få att somna om. Så när kvällen kommer blir det samma sak - han är dödstrött, somnar snabbt för natten men får väldigt orolig sömn hela natten... Alla blir knäckta av detta!

Frågan är alltså: HUR i all världen ändrar man schemat på ett skonsamt sätt som funkar? HUR ser hans sömnbehov egentligen ut (det verkar ju vara för sent för honom att sova efter lunch, dvs 12, men annars blir ju lunchen så sen?). Skulle vilja skapa ett nytt schema efter de signaler han ger oss, men detta med mattiderna blir så konstigt då, och två gånger per dag vägrar han ju att sova!

Hjälp...

/Frustrerad människa
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Re: Hjälp! Vår 15-månaders sömnvägrar!

Inlägg av annawahlgren »

:D Välkommen är du :wink: :lol:
människa skrev: Då tänkte vi att det var dags att ändra schemat till att bara ha en lur/dag, efter lunch, och försökte införa det. I samma veva fick han nya tänder och vattkoppor och förkylning... Allt vändes upp och ner. ---
Ja, då behöver man sova sig frisk. Med vattkoppor och förkylning på agendan är inte rätta tiden att inskränka sovtiderna.
människa skrev:På förmiddagen märkte vi att han var väldigt trött (på normala sömntiden från gamla schemat) men vi hade inte mer ork att förgäves kämpa i upp till en timme med att få honom att somna, var SÅ lessa på det! Så vi höll ut och försökte följa nya schemat med en lång lur efter lunch. Problemet är bara att han troligtvis är alldeles FÖR trött när dagsluren kommer ---
Hm, det var ett idogt klagande :roll: Han var "väldigt trött" men ni hade inte "mer ork att förgäves kämpa i upp till en timme med att få honom att somna" :?: Jag vet inte om jag förstår hur du menar? Ni "var SÅ lessa på det" men "höll ut" och nu är problemet att "han troligtvis är alldeles FÖR trött när dagsluren kommer..." :?:
människa skrev:Skulle vilja skapa ett nytt schema efter de signaler han ger oss, men detta med mattiderna blir så konstigt då, och två gånger per dag vägrar han ju att sova!
Varför inte göra ett nytt schema just "efter de signaler han ger oss" :?: Mattiderna är ju faktiskt till för barnet (3-3,5-4 tim mellan dem), inte tvärtom.

Och jag tror inte alls han "vägrar" det ena eller det andra. Små barn gör som vi lär dem. Gör det - visa vägen, ta ledningen! - lugnt och fint, i en attityd av självklarhet, sedan du nogsamt tänkt igenom saker och ting och planerat förebyggande. Där ligger hela hemligheten.

Och så glöm inte skrattet-till-go'nattet =D> Både dagtid och till kvällen. Såväl för barnet som för DIG :lol: :heart: :lol:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn äldre än ett år "