Gnällig 4.5 åring

Samtalsforum med barnen i fokus
Skriv svar
mamaSandra
Inlägg: 50
Blev medlem: lör 05 jul 2008, 20:14
Ort: Stockholm

Gnällig 4.5 åring

Inlägg av mamaSandra »

Hejsan;

Har någon nåt klokt råd eller så..? Har en 4:5 årig tjej som är sååå gnällig så jag står inte ut! Hon grinar och gnäller mest hela tiden (känns det som) Hon grinar om det kliar på benet, svider på fingret...Ja allt möjligt.

Just är vi på långsem i thailand (3 mån) och man trodde ju att det skulle bli en ändring men nej, det är samma gnäll och grinande ändå.

Är vi någonstans så kan en hel restaurang liksom stanna upp för hon skrik grinar..Om stolen inte känns bra eller om maten inte är till belåtenhet. Och vi gör sånt man inte ska, typ -nu tittar alla på dig för du skriker så (jag vet-skam och skuld -men det är svårt att hålla tålamodet!)

Är 4.5 åringar så här? Hur kan man hjälpa henne att bryta det här beteendet? Det får hela familjen på dåligt humör. Också oroliga för att lillebror ser det här flera gånger omdagen och det blir ju liksom ett normaltillsånd -och det vill vi ju inte att han ska ta efter!

Hjääälp

Varma soliga hälsningar från ett annars underbart Koh Lanta :)
Flicka född 0407
Pojke född 0802
Ewa
Inlägg: 4900
Blev medlem: tis 04 apr 2006, 14:45

Inlägg av Ewa »

Hej!

Börja med att läsa här, så kan du väl återkomma sedan:
http://www.annawahlgren.com/forum/viewtopic.php?t=15652
http://www.annawahlgren.com/forum/viewtopic.php?t=17017

Kram Ewa :heart:
Mamma till Stora guldklimpen född april -04 :heart: & Lilltufsan född feb -06 :heart:
Skriv svar

Återgå till "Barnafostran"