Och nu med en ny vän i magen är det värre än någonsin.
Allt och alla luktar illa. Inklusive jag själv.
Men mest illa luktar det här hemma.
Och sommarvärmen liksom förstärker stanken ännu mera.
Eftersom de fem senaste ställena jag har bott på har luktat illa (enligt mig!), så tror jag att problemet ligger helt och hållet hos mig, inte i själva huset, jag inser det.
Så nu måste jag ha tips för att få det att lukta riktigt gott här hemma. Kör lite doftljus ibland, men är glömsk och brandfarlig, speciellt nu när det är så ljust. Har även klippt ned svärfars lavendelrabatt och hängt upp i vår hall.
Hjälper inte alls...
En dag blev jag desperat när jag satt hemma och jobbade, så jag köpte djuptfrysta kanelbullar och ställde in i ugnen. Men eftersom jag mår så illa av att äta bullar just nu, gick de i soporna. Ville bara ha doften. Det funkade, men jag kan ju inte grädda bullar som ingen äter hela tiden.
Jag måste fixa detta, om inte annat så inför vår nya ritual FREDAGSMYS, som börjar nu på fredag (se tråd här intill).
Tips, anyone??
Kram