Ligga på mage?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
daniel234
Inlägg: 1
Blev medlem: ons 24 jan 2007, 16:43

Ligga på mage?

Inlägg av daniel234 »

Hej! Är ny här och har precis börjat läsa om den här kuren. Vad jag förstår så är det ett måste att ha barnet på mage. Men vår lille Theo hatar att ligga på mage. Och lägger vi han på mage i sängen så blir han fly förbannad och ställer sig upp på armarna direkt. Ska man hålla ner han får man ta till våld känns det nästan som. Trodde aldrig en snart 8 månaders bebis kunde vara så stark som han är! Har inte provat det så många gånger men om man ska börja med den här kuren så känns det som ett väldigt svårt hinder.

Tips?

Andra med en hulkenbebis? :)
syren
Inlägg: 96
Blev medlem: mån 15 maj 2006, 01:08

Inlägg av syren »

Hej,

att ligga på mage är absolut inte ett måste. Det förespråkas, men det skall gå lika bra att köra kuren på rygg eller sidan. Läs i boken!

Hälsningar,

SYrén, mamma till två flickor (00, 01) och en pojke (o6), kurad i oktober -06
Ewa
Inlägg: 4900
Blev medlem: tis 04 apr 2006, 14:45

Inlägg av Ewa »

Hej Daniel234 :D! Och välkommen :D!
Precis som Syrén säger så finns det inga måsten med magläget. Dock är det så att de allra flesta små barn sover bäst på mage, när de väl fått korn på det :wink:. Men det går alltså alldeles utmärkt att göra SHN-kuren även med rygg- eller sidoläge. Oavsett vilket liggläge sonen din föredrar så gäller det dock att vara rejält (för att inte säga ofantligt) påläst så att man vet exakt vad man gör och varför och att ha övat på verktygen. Öva buffning och solfjädring på varandra FÖRST innan ni "testar" på sonen. När ni väl buffar eller solfjädrar honom ska det vara så effektivt att han inte kan bli någon liten hulk, helt enkelt :wink: :lol:!
Läs här på forumet också, börja med dessa två och återkom sedan om det dyker upp fler frågor! :D
http://www.annawahlgren.com//forum/view ... 93ecd5f5b8
http://www.annawahlgren.com//forum/view ... 93ecd5f5b8
Hälsningar
Ewa
Mamma till Stora guldklimpen född april -04 :heart: & Lilltufsan född feb -06 :heart:
Tina-Stina
Inlägg: 431
Blev medlem: tor 03 feb 2005, 12:39
Ort: Halland

Inlägg av Tina-Stina »

Hej!
Vår tjej sov på sidan när vi kurade henne. Det går alldeles utmärkt!
Lycka till! :D
Stolt mamma till:
Dotter Mars -04
Son Mars -06
Dotter Juli -08
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"