Hur ska lillebror lära sig sova?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
sara73
Inlägg: 4
Blev medlem: ons 26 jan 2005, 11:32

Hur ska lillebror lära sig sova?

Inlägg av sara73 »

(Råkade lägga in exakt samma inlägg i samtalsforumet först innan jag såg att det fanns ett speciellt forum för shnkuren. Sorry....)
När storasyster var 6 månader gjorde vi shnkuren med henne vilket fungerade otroligt bra. Hon har haft massvis med (jobbiga) återfall, men vi har haft ett redskap! Underbart! Nu är hon två år och tre månader och sover perfekt bra - mellan 8 på kvällen och till 7.45 då vi väcker henne. Vi är så lyckliga att vi klarat av alla dessa återfall när vi suttit utanför dörren, ramsat och nästan gråtit.
Nu till frågan. Lillebror - 4,5 månader - sover lika dåligt som storasyster gjorde. Jag är vaken minst en gång i timmen och nu orkar jag inte mer. Vi tänker alltså göra kuren med honom också. Vad ska man tänka på speciellt när man redan har ett barn? Vi tänkte att de skulle få sova i samma rum för det tror vi att de tycker om. Ska vi då temporärt byta rum för storasyster de nätter när lillebror lär sig sova? Är det bra eller dåligt att använda prick samma ramsa? (som till storasyster alltså). Vi hade tänkt ha samma nattschema till både barnen, fast lillebror får ju sova oftare på dagarna. Behöver ett 5månadersbarn mat om natten?
Nåt annat vi ska tänka på?
olivia
Inlägg: 204
Blev medlem: sön 12 dec 2004, 14:31

Inlägg av olivia »

En fråga jag kan svara på... Nej, 5-månaders kan ha 11-12 timmars natt utan att äta, no problems! Resten har jag ingen aning om då jag bara har ett barn ännu så länge :) .
Sommarbebis -08
Bettty
Inlägg: 59
Blev medlem: tor 06 jan 2005, 13:55
Ort: sk?ne

Inlägg av Bettty »

Hej!

Jag kurar just nu lillasyster 4 månader i samma rum som jag, pappan och storasyster (vi renoverar så vi har inget val) och det går hur bra somhelst. Jag lägger lillasyster först, när hon somnat får storasyster gå och sova, då sover hon djupt då lillasyster vaknar 30 min senare och skriker :?
Men om du ska ha samma ramsa vet jag inte för min stora tjej är inte kurad..

Lycka till!
Mamma till tv? sm? gullungar, en p? 2 1/2 ?r (ej kurad) och en p? sex m?nader (kur startad 23 Januari, mycket lyckat!)
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"