Hon somnar själv i sin säng men ibland blir hon upprörd och vi måste ramsa flera gånger men hon har alltid somnat inom 30 min (glad/pratar/upprörd om vartannat hi hi hi). På natten kan hon vakna max 2 gånger men ramsa + ev. lägga henne ner brukar fungera utan större problem.
Dock har hennes farmor mycket svårt att förstå vad vi håller på med och hon anser att barn mår bäst av att sova i samma säng hos sina föräldrar samt bäras till sömns i famnen.
Farmor och farfar har haft dottern en hel natt tidigare och det hela slutade med att hon bars till sömns samt sov i farmors säng (fick jag reda på när vi kom hem). Nu ska farmor och farfar passa igen om några veckor och jag börjar oroa mig för om det funkar att de gör så eller om det kommer att förvirra dottern till max.
Vad tror ni?