Fråga om timmar och schema

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
kattis73
Inlägg: 368
Blev medlem: sön 17 jul 2005, 10:29
Kontakt:

Fråga om timmar och schema

Inlägg av kattis73 »

Jo jag undrar hur man bör gå tillväga när det är dags att övergå från tre lurar till två och när man ska minska på antalet sovtimmar per dygn.

Bör jag hålla fast vid nuvarande schema (ca 15 timmar och tre dagslurar) så länge det fungerar och dra ner på antal lurar och antal timmar först när det börjar strula?

Eller bör jag ligga steget före och justera schemat nån gång nu när han fyller 7 månader? Det lustiga är ju att han sover mer per dygn nu än när han var 4 månader. Men det är ju knappast unikt för kurade barn. Men det var en parentes.

När brukar de för övrigt övergå till två lurar? Storebror gjorde det vid denna åldern, men det känns inte som Isak skulle fixa det än.
:heart: Storebror född -02
:heart: Mellanbror född -05, kurad vid 5 månader
:heart: Lillebror född -09, SM från 3 veckor
:heart: Lillasyster född 120607, SM från start
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Du kan nog lugnt förlita dig på att du kommer att "veta", känna, när det är dags att ändra, och han kommer att hjälpa dig.

Han har mycket att ta igen :shock: :wink: :!:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
kattis73
Inlägg: 368
Blev medlem: sön 17 jul 2005, 10:29
Kontakt:

Inlägg av kattis73 »

Ok. Då kör jag på som vi gör ett tag till. :-) För det funkar väldigt bra. Möjligtvis ser jag tendenser till att han inte vill lägga sej till sista luren. Men det ger väl sej. Tack för svaret.
:heart: Storebror född -02
:heart: Mellanbror född -05, kurad vid 5 månader
:heart: Lillebror född -09, SM från 3 veckor
:heart: Lillasyster född 120607, SM från start
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"