treåring med fnurrig mamma

Skriv svar
Malvasmamma
Inlägg: 15
Blev medlem: tor 18 aug 2011, 21:19

treåring med fnurrig mamma

Inlägg av Malvasmamma »

Hej

jag befinner mig i ett träsk. :oops: Har två underbara ungar, Malva tre år och Oskar 1 år. MIna problem är att jag inte får till att storan går och lägger sig utan strid eller somnar om utan en om hon skulle vakna. Vi följde SM från start och har därför aldrig behövt ramsa henne. Hon sov ändå. Vi har bara sagt den när hon går och lägger sig. Uppvak har hon skött själv. Lillen tar ramsan men inte hon. Vi befinner oss i andningshålet i trotsen men det strular rejält. Jag behöver veta hur jag skall agera får att hjälpa henne ur detta.

Det började med att hon kom upp ur sängen på nätterna eller efter nattning. Hon kissade på pottan och gick sen och la sig. ok tycker jag. Sen började hon komma upp utan att vara nödig. Då sa vi "det är natt gå och lägg dig" Detta accepterades med visst gnöl i början. Hon har spjälisen kvar och fick klättra i själv. Sen började det med att inte vilja lägga sig, vilja göra tusen andra saker-kissa, snyta sig, dricka vatten...Hon har vattenglas brevid sängen liksom papper. pottan står brevid sängen. Det gick bra ett tag. Sen tvärvägrade hon gå in i rummet, började tända lampan, skrika, accepterade inte att jag stängde dörren. Och när hon väl kom i säng så började cirkusen igen. KÄnde att hon betedde sig på ett sätt som definitivt inte var okej. i början sa jag om hon betedde sig så illa att "då stänger jag dörren". men det blev en maktkamp om denna dörr. Man kan väl inte stå och hålla för dörren mitt i natten?

Då började jag förvisa till hallen i stället. TÄnkte att där kan det ju inte vara så kul att stå mitt i natten. Det fungerade i början. Tills det verkade gå underhållning i det med. Nu kan hon ligga och provokationsskrika och skrika " jag vill skrika!!!!" om hon inte får respons på det så kommer hon upp. vill att vi skall komma och förvisa henne :? Samtidigt kan jag väl inte acceptera att hon ligger och vrålar där inne mitt i natten? ( hon delar rum med bror) Och vad gör jag om hon kommer upp och vägrar gå och lägga sig, bara jobbar upp sig mer och mer?

Samma sak kan det vara vid läggning. Om hon har vägrat gå och lägga sig så har vi sagt "jaha då får du sippa på pallen" där har hon kunnat sitta länge. och det har blivit många nej om man frågar om hon skall lägga sig när ho hoppar ner. Sen när hon väl lagt sig så kan hon efter en stund ropa" jag vill sitta på pallen" och sen komma upp om ingenting händer. Provocera mer och mer...

Skäll på mig eller tala om vad jag missar. jag vill så gärna att flickan skall få lite lugn och sova. Jag inser ju att jag inte ger ungen något vettigt besked för i värsta fall så håller vi på i en timme eller mer mitt i natten. hon blir arg och ledsen om vart annat och jag blir tillslut arg, vilket egentligen är det sista jag vill, för då blir hon rädd och det är ju verkligen inte därför jag vill att hon skall sova... :(

jag försöker göra henne mer delaktig hemma för jag märker att nätterna strular mer när hon har varit "onyttig". Försöker skratta ordentligt med. men hur skall jag hantera de akuta situationerna?

hoppas någon orkar läsa.... :oops:
chokladkaninen
Inlägg: 2604
Blev medlem: sön 16 mar 2008, 06:45
Ort: Uppsala

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av chokladkaninen »

Hej Malvasmamma! :D

Jag har själv en trotsig 3-åring med liknande beteende hemma.... Han fnurrar visserligen inte på nätterna utan bara vid läggningarna, men då det begav sig för hans storasyster hade vi en liten nattfight. :wink: Jag försöker råda dig utifrån de erfarenheterna, och så är du välkommen att titta in i min tråd på Barnafostran där jag just nu har rapporterat en del om just detta. :roll: :lol:

:idea: Först och främst tänker jag att hanteringen måste bli olika på kvällen resp på natten. På natten händer absolut ingenting och alla sover, så då skulle jag inte slå till på pallen. Frågan om vad som händer om man trasslar på natten bör besvaras med ett rungande: Inget händer på natten, alla sover då! Så svarar du ju inte i nuläget eftersom du går upp och hanterar hennes fnurrande.

:idea: Har du standardmodellat damen och hon är van att höra brorsan ramsas så är det bara att koppla på Attityden och ramsa henne med, från tårna. Hon kommer väldigt troligt att ifrågasätta det rejält om ramsorna aldrig har gällt henne tidigare, men det är bara att stå på sig. Så att skrik och ilska bemöts med ramsan (=nu är det natten och alla sover), gråt och ledsenhet bemöts också med ramsan, fast mindre barskt och mer försäkrande (=jag är här och inga vargar kommer in), och argumenterande och förhandlande bemöts också med ramsan (=vi pratar om det där imorgon, nu är det natt och alla sover). 8) Har hon sovit utan fnurrande tidigare så vill hon inget hellre än att få återgå till det, så hon kommer att acceptera det beskedet även om det tar ett par nätter.

:idea: Undanröj behovet av dig mitt i natten också. Se till att hon kan sköta sitt kissande själv i möjligaste mån (öva på dagen!), skruva ur lampan ifall hon envisas med att tända den etc. Så att du själv kan föregå med gott exempel genom att stanna i din egen säng. :D

:idea: Kvällsfnurrorna skulle jag hantera genom att se över den totala sömnmängden - är det dags att ersätta middagssömnen med en vila till CD? Eller är det så att lilla fröken blir övertrött och skulle behöva lägga sig lite tidigare? Att satsa lite på Skrattet till Godnattet kan också vara mödan värt, så att det känns som en trevlig sak att gå och lägga sig.

:idea: Här funkar det bäst att göra så lite väsen som möjligt av fnurran. I möjligaste mån håller jag fast vid att när barnen väl är lagda springer jag inte i deras rum i första taget. Jobba enl principen "man tar bort Saken, inte barnet". Så trasslar han med att tända lampan så försvinner lampan, klättrar han på stolar och pallar så rensar jag bort dem till nästa läggning etc. :mrgreen:

:idea: Men när Lillebror trasslar så mycket att han stör sin syster - som inte sover middag utan behöver somna i tid på kvällen - får han sitta på pallen, eller så får han nåt vansinnigt tråkigt uppdrag. Häromkvällen fick han sopa köksgolvet tills han blev så led att han gick och lade sig.... :lol: Och då ska han förstås inte ha nån underhållning medan han gör det, utan ett ganska kärvt tack när han är färdig, och så gå och lägga sig tyst och av egen kraft och vilja. :wink:

:idea: Slutligen kan jag tipsa om att lite hederlig dammsugning också funkar på större barn.... :D Det är ju inte så kul att fnurra om mamma inte uppmärksammar det utan bara mullrar på med den monotona dammsugaren utanför dörren..... :lol:

Trotsiga läggningar verkar vara ett tecken i tiden, dessutom! :wink:
http://www.annawahlgren.com/forum/viewt ... =8&t=25126
http://www.annawahlgren.com/forum/viewt ... =8&t=25029
http://www.annawahlgren.com/forum/viewt ... &start=105
Mamma till :heart: Storasyster f feb 07
och :heart: Lillebror f okt 08
videunge
Inlägg: 1554
Blev medlem: fre 27 mar 2009, 13:40
Ort: östergötland

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av videunge »

Åh tack för ditt svar. :D

här skall attitydas...och göras så lite som möjligt. :mrgreen: Det hjälptemassor att bara skriva ner. Jag inser ju att det var rätt korkat gjort att ifrågasätta att man skall vara på rummet på nätterna... [-X Så jag har skällt på mig själv. på natten skall det ju som du säger inte hända något alls.

inatt gick det peppar peppar SÅÅÅ mycket bättre. L'ggningen körde jag ramsa alla goddag yxskaft, med någon sorts trygghet som kommit bort. hon blev jättepaff, la sig ner och somnade. gnällde efter en timme fick en pangramsa och gissa vad? hon somnade :mrgreen:

Hon vaknade sen en gång och lät både arg och ledsen om vart annat efter ramsa och på en gång kom hon upp ur sängen och ut. då sa jag att det är natt, gå och lägg dig. men hon ville kissa och det får man ju, men jag stände till nästan dörren och lade mig så länge. Sen ville hon inte alls gå och lägga sig, men när det bråkades sa jag bara lugnt att #då stänger jag dörren. Då tände hon lampan varpå jag sa PÅ natten är det släckt. om vi bråkar om lampan så tar jag bort den. Då lät hon bli det. Hon lät förvirrade när det enda jag svarade på att hon ville skrika/ inte gå och lägga sig var att det var natt, gå och lägg dig och ramsan. men det fungerade. på mindre en än kvart så hade lugnet lagt sig och hon krypit i säng. Sen var det ett par omgångar arga protester innan hon tog en bekräftelse, men jag tänker att det var viktigt att få sista ordet, eller?

Sen var hon rejält ledsen på natten när jag ramsade. Då svarade hon lätt desperat att hon måste kissa. Jag sa att hon kunde gå och sätta sig på pottan och att hon fick ha dörren lite på glänt. Det funkade jättebra och hon kröp i säng och jag stängde bara dörren och ramsade \:D/

vi fortsätter resan....

kram
Mamma till:
L- 2008-07-30 kurad
En ängel som vände om-10
O- 2011-02-18 SM från start
N- 2012-11-06 SM från start
A- 2018-03-21 SM från start
videunge
Inlägg: 1554
Blev medlem: fre 27 mar 2009, 13:40
Ort: östergötland

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av videunge »

Hej :D

Så kan det gå när man inte tänker på vem som är inloggad (jag blir automatinloggad...) Förra inlägget är skrivet av min bästa vän på besök, men jag följer med spänning och hejar på. :wink:

förresten finns min motsvarande resa här
http://www.annawahlgren.com/forum/viewt ... 23&t=24549

kram och lycka till från videunge :heart:
Mamma till:
L- 2008-07-30 kurad
En ängel som vände om-10
O- 2011-02-18 SM från start
N- 2012-11-06 SM från start
A- 2018-03-21 SM från start
Malvasmamma
Inlägg: 15
Blev medlem: tor 18 aug 2011, 21:19

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av Malvasmamma »

Hej

Nej men oj då :oops: skulle bara läsa och kunde inte låta bli att svara. Ja nu vet ni vem som fått hit mig... :lol:

I kväll hade jag laddat med attityd och lugn. men vad händer? Absolut ingenting :!: :lol: glad unge gick till sängs som vanligt. utan frågor. Vi för se hur natten går. [-o<
håll tummarna för oss.

mvh Malvas mamma
chokladkaninen
Inlägg: 2604
Blev medlem: sön 16 mar 2008, 06:45
Ort: Uppsala

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av chokladkaninen »

Bra jobbat! =D> =D> =D>
Heja heja! :thumbsup:

PS Om det är så att hon dricker välling på kvällen så kan det ju vara värt att ersätta med banan eller något ditåt nu, så kanske du kan förebygga kissandet också. :wink:
Mamma till :heart: Storasyster f feb 07
och :heart: Lillebror f okt 08
Malvasmamma
Inlägg: 15
Blev medlem: tor 18 aug 2011, 21:19

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av Malvasmamma »

Hej :D

i kväll hade vi en rejäl "ramsdiskussion". det började med att farbror var på besök. Verkade som att älsklingen ville veta om samma sak gällde när han var här. :-s klart det gör... 8)

När jag lagt henne och skulle lägga på täcke så började hon sparka runt i sängen. Hoppsan sa jag, om du gör så där kan jag ju inte stoppa om dig, men det kan du ju själv sen. JO! skrek hon varvid jag gjorde ett till försök. Hon gjorde likadant. Då sa jag jaha du vill göra det själv, det kan du ju. ramsade och gick. ARG!. hon ville ha strumpor sa hon. det kan du ta själv sa jag och ramsade. sen det ena ön det andra. samma svar "det tar vi i morgon och ramsa. Nr jag började tröttna tog jag tag i städningen av hallen som verkligen behövde dammsugas och på 5 min var det tyst och de fick en mjuk bekräftelse från mig. \:D/

Natten som var hade vi också ett första uppvak som var rejäla diskussioner och en riktigt arg unge som tillslut sog ramsan. Så bra att hon vid nästa uppvak tog ramsan direkt och somnade om =D> :heart: Får se hur natten blir. [-o< Tack för att jag fick lite go attityd av dig chokladkaninen :heart:

mvh Malvas mamma
Malvasmamma
Inlägg: 15
Blev medlem: tor 18 aug 2011, 21:19

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av Malvasmamma »

Inte ett uppvak :shock: :lol: :heart:
chokladkaninen
Inlägg: 2604
Blev medlem: sön 16 mar 2008, 06:45
Ort: Uppsala

Re: treåring med fnurrig mamma

Inlägg av chokladkaninen »

Härligt! :lol: =D>
chokladkaninen skrev:Har hon sovit utan fnurrande tidigare så vill hon inget hellre än att få återgå till det, så hon kommer att acceptera det beskedet även om det tar ett par nätter.

:thumbsup:
Mamma till :heart: Storasyster f feb 07
och :heart: Lillebror f okt 08
Skriv svar

Återgå till "Säkra Sovare med fnurra på sömntråden"