Vetemjöl allergi och eksem

Tipsforum med husmorsrecept och huskurer

Skriv svar
3mamma
Inlägg: 67
Blev medlem: tor 20 aug 2009, 20:08

Vetemjöl allergi och eksem

Inlägg av 3mamma »

Hej!

Lillkillen, 7 månader är på dag 4 av kuren. Det går ganska bra, men eksemet som han har bekymmer med har blossat upp ganska aggressivt på hans hake och övre läpp. (Finns lite varstans på ansiktet men särskilt 'tjockt' just där). Jag gissar att lite extra själv-gnuggande dessa kurnätter har slitit på honom. :( Plus en ökad dos fast mat inkl katrinplommon kanske är frän mot huden kring munnen?? Han sover med sockar på händerna för han ibland kliar sig mycket runt öronen och huvudet och utan dem väcka han sig väldigt lätt plus sliter igen på huden.

Vi har varit i tätt kontakt med en alergi-specialiserade barnläkare. Hon tog nyligen (och äntligen) blodpå honom prov och vi fick precis svar att lillkillen reagerar till mjölk, ägg och vetemjöl. Ägg och mjölk har jag inte ätit på länge (Jag ammar efter 3 måltider plus nattslurken) och vetemjöl tyckte inte läkaren gjorde nåt om jag åt. Verkar inte detta okonsekvent, eller har ni också hört det just vad gäller vetemjöl? Att utelsluta även vetemjöl ur min kost verkar dock en ganske stor omställning.

Mina frågor;
1/ Har ni nån bra tips ang. sängen.. lakan, inte vet jag vad så han inte sliter sig så mycket.. när han låg med mig kunde jag hålla hans händer..

2/Har någon erfarenhet av vetemjölsallergi och tips på några rån eller nåt ärbart man kan ta till sig? Just nu äter han Sinlac 2 måltider, riktig mat x1 och parma minutris en måltid. Plus banan och katrinplommon. Päron vet vi inte om han reagera till. Han blossar upp vid minsta lilla känns det som. Jag vet det låter som en väldigt grötigt upplägg, men det har kommit av dessa allergi frågor, tror jag.

Han var superfin i huden precis innan vi började kuren så det känns lite tråkigt att han har det jobbigt på den fronten nu. Han dreglar mycket för övrigt. Jag brukar tvätta rent med bara vatten efter måltiderna och smörja, smörja, smörja.

Oj vad långt detta blev!! Men om det finns någon med en vetemjöl allergiker där ute, SNÄLLA kan n dela av era erfarenheter? Jag skulle vara väldigt tacksam!!!

TACK!
3mamma
Storkillen 9år, stor-lillkillen 6år och lillkillen 2år som dessutom är den första att få riktig hjälp med mat och sömn!
Johanna w.
Inlägg: 1083
Blev medlem: lör 13 okt 2007, 20:08
Ort: Bromma/ Stockholm

Inlägg av Johanna w. »

Hej 3mamma!

Vad tråkigt att din lille är allergisk :(
Jag har tyvärr ingen erfarenhet gällande just vetemjölsallergi. Men av eksem har jag lite :wink:

Jag kan verkligen med varmt hjärta rekommendera DermaSilks produkter. Det finns både som örngott och body med vantar och byxa.
Här kan du läsa om dem:
http://www.medeca.se/eksem-hudbesvar/?u ... ium=direct

Dom är ganska dyra, men för oss värda varenda krona! Vissa saker kan man även få på recept men bodyn och örngottet vet jag inte går.

Ang. vad du kan ge istället för rån så tänker jag riskaka rent spontant, men jag har inte läst innehållsförteckningen så gör det innan isf!

Kram Johanna
Mamma till
Hjärtis april 07
Lill-hjärtis oktober 08
ElinN

Inlägg av ElinN »

Jobbigt med allergier! :(

Vad jag har förstått så går inte gluten (som finns i mjöl) över via bröstmjölk och därför påverkar inte det du äter bebisen som ammas.

I matbutikerna finns det en hylla med glutenfritt och där finns majs/riskex som mina barn älskat från tidig ålder. Det finns även precis likadana rån som man brukar ge de små att äta/suga på, fast glutenfria. Jag tror att alla dessa produkter är fria från mjölk, men ägg vet jag inte så du får kolla!
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Majskrokar är också ett bra bäbistugg, om det går bra med majs. Annars vill jag också slå ett slag för Dermasilk. Det är en revolution, verkligen.
3mamma
Inlägg: 67
Blev medlem: tor 20 aug 2009, 20:08

Inlägg av 3mamma »

Vad ni är UNDERBARA!!! :heart: :heart: :heart: :heart:!!!

Massa med bra tips, TACK!!! Här ska handlas gott och knaprigt till honom :)

Jag ska beställa en body bums.. han använder inte kudde (magsovare, vet ni :wink: ), men det är kanske skönt att ha under huvudet ändå. Det är klart i ansiktet att han har mest bekymmer..

Jag kollade Blocket i fall det fanns lite begagnade sådan. Men nej. Det kanske man inte ska köpa andrahand, heller. Vad tycker ni? De växer så jättefort, men det är klart, sover man i dem varje natt så har man bra användning innan man ska byta storlek.

BRA!!!!och TACK igen!!!! :heart: :heart: :heart: :heart:!!!
3mamma
Storkillen 9år, stor-lillkillen 6år och lillkillen 2år som dessutom är den första att få riktig hjälp med mat och sömn!
3mamma
Inlägg: 67
Blev medlem: tor 20 aug 2009, 20:08

storlekar på DermaSilk

Inlägg av 3mamma »

Hej igen!!

Jag håller på med en beställning till DermaSilk och känner mig kluven med storlekarna. Hur upplever ni dem? Lillkillen tar ofta stl 80 nuförtiden, jag tycker hans 74 plagg börja bli trånga, trots hans ringa 7 månader. Men det verkar vara ett stortkliv till nästa, i denna fall 86, "12-18 månader". Kan man ha det lite för stort ett tag dvs går det att ha handskarna på ändå? Eller kommer han bara a simma runt och trasslar sig in i det?

Jag har mätt honom och han faller i ramarna för 74, med 2 cm över.
Tacksam för råd!
3mamma
Storkillen 9år, stor-lillkillen 6år och lillkillen 2år som dessutom är den första att få riktig hjälp med mat och sömn!
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Jag tror att det enklaste är att ringa dem och prata, de är väldigt bra och serviceminded!
3mamma
Inlägg: 67
Blev medlem: tor 20 aug 2009, 20:08

Inlägg av 3mamma »

kanon, det gör jag!
Storkillen 9år, stor-lillkillen 6år och lillkillen 2år som dessutom är den första att få riktig hjälp med mat och sömn!
Sagasmamma
Inlägg: 320
Blev medlem: fre 03 apr 2009, 18:02
Ort: Göteborg

Inlägg av Sagasmamma »

hej 3mamma

Jag kom i vuxen ålder på att jag är glutenintollerant och har ganska bra koll på vad som förändras. (Dessutom är lilla Saga mjölkallergiker så jag börjar få lite koll där med)

Det som försvinner för glutenallergiker är främst:
  • vanligt bröd och bakverk
    pasta,
    couscous/bulgur,
    matvete
    många halvfabrikat (innehåller också ofta skummjölk)
    Vanlig Välling (är ju eg bara mjölk och vetemjöl)
Det som finns istället:
  • alla gryn och sädesslag som inte är vete,korn eller råg :) tex
    Ris
    quinoa
    Bovete (väldigt poppis för lillfröken, mild smak och plockbart)
    Hirs
    Majs
    Hemmakokt välling (tex enligt receptet i sinlac paketet)
    +alla glutenfria "ersättnings"produkter (glutenfri pasta,mjöl,bröd etc), många av dem riktar sig också till mjölkallergiker, tex FRIA som gör div bröd.
Vet inte om din lille prins är glutenintollerant eller vetemjölsallergiker. Glutenintolerans är en autoimun sjukdom och går inte bort, tål man inte gluten så förstörs tarmluddet i tarmen och man får problem att smälta maten och ta upp näring om man äter det. Jag tror däremot att vetemjölsallergi är vanlig födoämnesallergi (fast inte särskilt vanligt förekommande). Gluten är ju ett protein som finns i vete,råg och havre och en del glutenfria produkter är ju gjorda på bearbetat vetemjöl (vetestärkelse med proteinet borttaget på nåt vis), vet inte om det funkar för en veteallergiker....

Hör av dig om du vill ha mer tips kring glutenfritt
Storasyster född Mars 2009 (fick aldrig till det där med sömnen trots många försök)
Lillebror 21 september 2012
Anna-Helene
Inlägg: 125
Blev medlem: mån 20 jul 2009, 15:49

Inlägg av Anna-Helene »

Sagasmamma skrev: Gluten är ju ett protein som finns i vete,råg och havre och en del glutenfria produkter är ju gjorda på bearbetat vetemjöl (vetestärkelse med proteinet borttaget på nåt vis), vet inte om det funkar för en veteallergiker...
Ville bara göra ett kort inlägg och skriva att det inte funkar för en veteallergiker! Det måste vara utan vetestärkelsen också. Står det 'glutenfritt' måste man alltså läsa innehållsförteckningen och kolla. Däremot så fungerar det om det står 'naturligt glutenfritt'.

:heart:
:heart: Storebror född i februari 2007 :heart:
:heart: Lillebror född 22 maj 2009 :heart:
Skriv svar

Återgå till "Mat, mage, barnakropp"