Frågor inför första natten på kuren

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
Madeleine
Inlägg: 40
Blev medlem: tor 04 aug 2005, 22:29
Ort: Bj?rred

Frågor inför första natten på kuren

Inlägg av Madeleine »

Ikväll är det tänkt att vi ska sätta igång med kuren, förutsatt att larmet kommer idag. Givetvis har båda barnen blivit förkylda men det ska väl inte hindra oss. Jag har dock ett par frågor som kanske någon vänlig skäl kan besvara.

1. Om jag förstått saken rätt så är det ok att köra buffning på natten men vagning på dagen även under kuren. Så länge vi håller oss till samma rutiner hela tiden. Stämmer detta?

2. Om vår bebis (snart 5 mån) vaknar under dagen, säg efter bara 20 min men skulle sovit 45, ska vi försöka få honom att somna om då genom ny vagning (om inte tiden enl schema runnit ut). Ska vi göra detta oavsett om han vaknar glad eller gnällig?

3. På natten, om vi hör honom bara röra på sig, ska vi ramsa direkt då? Under kuren alltså? Jag tror att vi ska det.

4. Att han är föryld nu spelar väl ingen roll? Vi håller på det schema som vi sagt att vi ska ha? Hur är det sen när han är "kurad", kan bebisen sova längre än planenligt då när de är sjuka. De behöver ju normalt sova lite mer då?

Madeleine
JH
Inlägg: 861
Blev medlem: tor 25 nov 2004, 17:10
Ort: Södermalm - Stockholm

Inlägg av JH »

Hej!

Kan försöka svar på några av dina frågor :D

1. Jag är inte säker, men jag antar att om barnet sover i vagnen på dagen så kan man vagna, och om han sover i säng på natten så får man buffa. Vi körde vagning när vi kurade, men övergick sedan till buffning (vid kris) när vi flyttade Elsa till spjälsängen.

2. När ni kurar (första kurnätterna samt uppföljningsvecka) ska ni följa schemat strikt. Vaknar han 20 min för tidigt så se i alla fall till att ni inte tar upp honom före tiden har gått. Somnar han inte om alls så ta GLATT upp honom när sovtiden är ute (och när han är tyst och inte protesterar). Ni låtsas som att allt är som vanligt och att han har sovit. Skulle han somna om precis i slutet av sovpasset så låt honom sova i 5 min och väck sedan.

3.Jag skulle INTE ramsa om han bara rör på sig! Då stör ni honom mer än ni hjälper honom. Under första kurnatten, och möjligtvis andra, ska ni vagna/buffa så fort han gnyr eller gråter, men inte om han bara rör sig. Ni gör detta tills han lugnat sig, sedan går ni ut ur rummet och ramsar x 4. Bekräfta när han tystnat helt.

4. När Elsa har varit lite förkyld så har vi kört på som vanligt med schemat, men använt marginalkvartar om hon behövt sova lite längre. Hon hara bara varit riktigt sjuk en gång, med 40 graders feber :( och då lät jag henne sova hur mycket hon ville. Sen återgick vi bara till schemat när hon mådde bättre och det var inga problem.

Jag tror att det allra viktigaste är att vara riktigt påläst inför kuren! Printa ut viktiga delar av SHN-kuren här från sidan och ha dem framme så att du snabbt kan kolla under natten om du känner dig osäker.

Lycka till!! :D

P.S Du kan lägga in information om ditt barn (hur gammal han är) längst ned i alla dina inlägg genom att föra in detta i din profil. (Klicka på "Profile" längst upp till höger). Då är det lättare att besvara dina frågor och slipper skriva ålder och sådant i varje inlägg :D D.S
Jenny, mamma till
Elsa :heart: 25 juli 2004 - SHN-kur vid 4 månader
Siri :heart: 18 april 2007 - SM från start
Bilder på Elsa och Siri!
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"