Gör vi något fel?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
Fia
Inlägg: 35
Blev medlem: tis 28 jun 2005, 21:38
Ort: Uppsala

Gör vi något fel?

Inlägg av Fia »

Hej!

Min dotter är sex månader gammal och hon har sovit hela nätter sen hon var två månader. Läggningen har funkat otroligt smidigt. Det har bara varit att gå in och lägga och sen gå ut med en ramsa. Men nu, sen ungefär två veckor tillbaka har det börjat strula. Vid läggning är hon orolig och verkar ha svårt att komma till ro. Hon gråter och "korvar runt" i sängen och jag får gå in flera (två-tre) gånger efter läggning och lägga tillrätta, solfjädra och ramsa. På mornarna vaknar hon 30-60 minuter för tidigt och somnar inte om.


Kan det komma sådana här oroliga perioder? Gör vi något fel? Det har ju funkat så bra hela tiden! Varför har det helt plötsligt vänt? Jag känner mig handfallen. Jag har ju tillämpat AWs metoder och varit så otroligt glad att det har fungerat så bra och så blir det helt plötsligt bakslag. vad gör jag nu?! Jag har två äldre barn som inte är "barnabokade" och jag vill INTE att lilltjejen ska få lika orolig sömn som de hade de första två åren. JAG orkar det inte och HON orkar det inte! Jag vill göra rätt nu så att jag inte hamnar i en situation som är olidlig att ta sig ur.
Mamma till liten grabb född -01 och två tjejer födda -03 och -05.
br
Inlägg: 684
Blev medlem: tis 23 nov 2004, 11:28

Inlägg av br »

ja, det kan komma såna här oroliga perioder. Använd verktygen, stressa ner :D så kommer ni förbi detta!
Dotter född 11/12-00
Son född 9/12-03 ( "shn-kurad" i maj -04)
marie-d
Inlägg: 564
Blev medlem: mån 20 dec 2004, 11:38
Ort: Stockholm

Inlägg av marie-d »

Hej!

Vi har kört standardmodell och annat från start och sömnen har funkat bra hela tiden. Han har nu fyllt 1 år. det har verkligen varit guld värt för oss. Visst ha han haft perioder då han har bökat mer än tidigare. Vi flyttade honom till eget rumm vid drygt 4 månader och det var jättebra. Då märker man inte minsta lilla bökande och överfocuserar inte på samma sätt som är lätt att göra om de är i samma rum. Själv somnar man inte heller direkt. Vi låter honom ligga och greja tills han somnar. Senaste månaden sitter han alltid upp när vi går ut. Sedan gosar han in sig i täcket när vi gått. Den perioden som var svårast var när han bara skulle ställa sig upp. Det är ofta övergående. Attityden är viktig. Barn precis som vi älskar att sova. det är trots allt ett mänskligt behov. Ha det som en utgångspunkt.
Lycka till!
Marie
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Lyssna till föregående expertis :D!

:idea: Det kommer perioder då det stökas lite och det är då som attityd och verktyg ska användas - de ska inte ligga och skräpa hela tiden :roll: :wink: :lol: .

:idea: Så använd verktygen så som du lärt och främst ramsan. Till rätta läggande ENBART vid verklig kris - i övrigt så "lägger du till rätta" med din attityd och med trycket i ramsan!

:D Lycka till!
anna
Inlägg: 4638
Blev medlem: tor 25 nov 2004, 14:23
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Inlägg av anna »

Hej!

En tanke till bara.
Hur ser schemat ut? Kan det kanske vara dags att dra ner antal sovtimmar, eller justera?

kram anna
Mamma till Clara 7 maj -01 och Ida 9 april -03.
Fia
Inlägg: 35
Blev medlem: tis 28 jun 2005, 21:38
Ort: Uppsala

Inlägg av Fia »

Hej!

TACK alla för så snabba svar!!!

Vår schema ser ut så här:
7.00 morgon (men hon har inte sovit längre än till 6 på sista tiden, har "marginalkvartat" och gjort morgon vid 6.45 då.)
8.30 gröt
10-11.30 sova
11.30 lunch
14.00 mellanmål
15-16.30 sova
16.30 middag
19.00 nattslurk, sova (under denna strultid har hon somnat kring 19.45)

Nu när det har krånglat de senaste veckorna har hon ofta vaknat innan det dags på dagen också, så ibland får vi lägga in en femminuters lur under eftermiddagen, eller en tjugominutare om det har krisat ordentligt.

Nu när jag vet hur lugnt och smidigt det kan vara med ett litet barn vill jag ju för allt i världen inte strula till det! Med de större barnen var det inte på något sätt eländigt, men det var ju betydligt mer tröttgnäll, oregelbundna nätter, dålig nattsömn och oförutsägbarhet under dagarna. Men jag trodde att det var så det var att ha småbarn! Nu har jag upplevt hur det faktiskt KAN vara!
Mamma till liten grabb född -01 och två tjejer födda -03 och -05.
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Ser bra ut! Jag tror det hela går förbi på en vecka eller möjligtvis en och en halv... Bara du återtar attityden och verktygar lagom mycket!Det får inte bli ett mönster av underhållning så använd ramsan och ljud i huset samt attityd av självklarhet som strålar ut ur porerna :P !
Fia
Inlägg: 35
Blev medlem: tis 28 jun 2005, 21:38
Ort: Uppsala

Inlägg av Fia »

Lite rapport:
Igår hade vi gäster. Det var bra, eftersom jag inte kunde överfokusera på lillan vid läggningen, så jag hade inte så bråttom in när hon började fråga en stund efter att jag hade lagt henne. Tyvärr var jag lite stressad när jag väl gick in eftersom jag inte ville att gästerna skulle sitta och vänta så då kunde jag inte motstå att buffa henne några gånger (kanske 30 sekunder). :oops: Ut med ramsan och då somnade hon som en sten iallafall. Lite dumt att ta till buffning så snabbt, men samtidigt kan det ha gett mig lite självförtroende = ATTITYD.

Ikväll la jag henne för tio minuter sen, och jag har inte hört ett pip därinnifrån sen dess!!!!! :D :D :D Kanske kanske att detta håller på att lösa sig!

Men jag är lite osäker på vårt schema. Hon har ju varit så trött och gnällig på sista tiden. Jag får ofta en känsla av att jag måste underhålla och "hålla igång" henne den sista timmen före varje sovpass, och så ska det väl inte riktigt vara...

Kanske vi skulle återinföra tre dagslurar? Typ en tjugominutare på fm, en långlur på dagen och en tjugominutare på em?
Mamma till liten grabb född -01 och två tjejer födda -03 och -05.
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Låter bra (men du ska sannerligen inte behöva gå in - det stör faktiskt!)!

:idea: Jag tycker att det är för lite för en 6-månaders att ha endast två lurar. Tre är bara bra! Så jag tror att du ska lyssna till dina egna tankegångar och införa 20-minutaren igen. Vid ca 7,5 månad brukar två lurar vara lagom. Nämnde inget om det innan för det finns ju en regel som säger "funkar det så funkar det" :lol: !

:D Bra jobbat med attityden - det är den som avgör hela saken (som du märker..- :wink: )!
Fia
Inlägg: 35
Blev medlem: tis 28 jun 2005, 21:38
Ort: Uppsala

Inlägg av Fia »

Tack för all hjälp! :)

Idag återinförde jag tre lurar och det funkade fantastiskt bra :!: Inget gnäll på hela dagen :!: Idel solsken! Hoppas det fortsätter så...

Vad gäller läggningen så gick jag in till henne en gång i kväll :oops: :idea: Men det berodde på att hon hade lagt sig på rygg på tvären i sängen och sparkat ner larmdosan på golvet. Är det tillåtet då...? :oops: Imorgon ska jag lägga dosan på golvet när lillan ska sova så händer det inte igen! Bortsett från detta gick läggningen bra!

Det är bara vargtimmen kvar att kämpa med då. Där har jag en liten fråga: Hur ska jag göra om hon vaknar vid t.ex. 6 (morgon är kl 7) och jag märker att hon har bajsat. Byta blöja i badrummet? I sängen? Avvakta?
Mamma till liten grabb född -01 och två tjejer födda -03 och -05.
Gäst

Inlägg av Gäst »

:D Så bra att det går så bra nu!

:idea: Allt är "tillåtet" :shock: :wink: - ibland måste man åtgärda vissa saker. Men man ska akta sej för att störa!

:idea: Om hon bajsat vid kl 6 så har hon gjort det för att hon vaknat. Hon har alltså inte bajsat i sömnen och vaknat av det! Så för att komma ifrån denna (ack så vanliga) företeelse så ser man till att få ett omsomnande utan blöjbyte innan god morgon. Då lär man dem snabbt att sova över vargtimmen och "en timma innan morgon uppvaknandet" på ett kick. Och kontentan är alltså att när de sover över sömnskarven och inte vaknar - ja, då bajsar de inte heller :D !

:idea: I övrigt så byter man (under nattsömnen, vid behov) blöja i sängen med hjälp av ledljus! Därefter en snabb solfjäder och en punktsättande ramsa på vägen ut. Allt annat stör.

:D Lycka till!
Fia
Inlägg: 35
Blev medlem: tis 28 jun 2005, 21:38
Ort: Uppsala

Inlägg av Fia »

:D Jag förstår! :D
Mamma till liten grabb född -01 och två tjejer födda -03 och -05.
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"