Det är häftigt att se, hur säker sovare vi har. Vi ruckar sällan eller aldrig på rutinerna, det går ju att lösa ändå. Men i går blev en sådan dag.
Vi var på kalkonmiddag hos min pappa, massor av roliga människor att umgås med, Arvid stortrivdes. Hans vanliga läggtid är 19:30 och vi hade bestämt redan innan för att köra hem klockan 20, med Arvid färdig för natten så han kunde somna i bilen och vi kunde bära in honom sen. Vi kom i väg, Arvid somnade bums i baksätet. Samtidigt tittar jag och maken på varandra med stora ögon; vi har GLÖMT att ge honom välling!

ehhh, okej. Ja, vi gör välling när vi kommer hem, ger den lite diskert i vårt sovrum och lägger honom sedan direkt. Han köper det med och somnar. Då är klockan 21

när jag sedan skall stoppa om honom, innan vi går och lägger oss vid 23, STINKER rummet bajs. Jaha. Vad gör vi nu då? Det är inte en liten fislort han lagt, det förstås på lukten. Vi lägger ut en handduk på golvet. Tar upp honom, bytar snabbt JÄTTEBAJSBLÖJAN och lägger ner honom och går ut.

jahapp, det köpte han också.
Vanliga morgonen 07 förlängdes till 07:30. Vi sov som grisar allihop

sedan upp, välling och ensamlek som alltid.
Han köpte alla konstigheter igår. Det är FANTASTISKT skönt att ha en säker sovare!
