Igår var dagen D!!!

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Igår var dagen D!!!

Inlägg av My Precious »

Hej!
Jag har en flicka på 5 månader. Sista tiden så har hon vaknat allt mer på nätterna och slutligen fick jag nog. Så jag lusläste AW:s SHN med papper och penna.
Tiderna blev:
09-11: mat, ensamlek, socialisering
11-12: sova
12-15: skötning och ute i friska luften i 1,5 timma, hon somnar men jag lockar henne att vara vaken, vilket hon är då
15-17 sova
17-1930: skötning och socialisering
1930-20: sova
20-22: skötning och trevligt umgänge, möte osv. Men hon var såklart trött och smågrinig men jag gjorde allt för att få skratt mm. Badades.

Hon vaknar såklart och jag har världens störta och tyngsta, OTYMPLIGASTE VAGN... så efter en stund så buffar jag henne och hon somnar, jag slutar buffa precis innan. Först så buffar jag tills hon slappnar av, så buffar jag med mindre och mindre kraft. Vi ligger i min säng så jag knäcker ryggen om jag gör det i hennes. Hon vaknade varannan timma ungefär men jag buffade rakt igenom. Hon tycker om att bli buffad och somnade om alla gånger förutom på morronkanten. Så hon vaknade superglad kl 0715 :lol: . Så jag tänkte att jag ger henne ingen mat och försökte buffa men det funkade inte. Jag var så övertrött och genomslut så jag gick upp utan henne. Hon låg och tittade på allt o var glad, hon sa inget om mat alltså. Jag var tvungen att ha kaffe innan jag stupade. :shock:

När klockan var 0850 så fick hon mat, jag tänkte på det där med halvtimmasmarginalen första dygnet.

Idag tänkte jag genomföra med samma tider förutom första justeringen.

TIPS?? IDEÉR??

Har jag glömt nåt eller gjort nåt omedvetet fel???

KRAM
Morgana & Tara
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
MissSoofi
Inlägg: 138
Blev medlem: ons 08 okt 2008, 10:29
Ort: Kristianstad

Inlägg av MissSoofi »

Hej och välkommen!
Ska du göra kuren kan du inte göra den light, du måste köra hela kittet och det innebär att du får lov att knäcka ryggen i 2 dagar och natta henne i egen säng. Hela grejen är att hon ska bli en självständig sovare och det blir man inte bredvid mamma. Och vad ska du göra om en månad eller så när hon kanske kan krypa ur sängen? Lär henne att han ska sova ensam i egen säng - det är verkligen mitt allra bästa råd just nu. Tredje dygnet ska ramsan ta över helt och då är det slut med buffandet ändå och ryggen behöver inte vara ledsen mer. Det är bara de första dagarna som du kan behöva buffa lite längre tid än annars. Vidare - har du läst boken? Du verkar inte helt insatt. Ramsade du något till exempel? Jag tycker du ska tidigarelägga nattsömnen. När du lägger henne för kvällslur hade jag lagt henne för natt som sen varade till 07.30 på morgonen. Att vara vaken till 22 när man är lite är sent, och vill inte du och din man ha lite egen tid? Halvtimmesmarginal är för mycket. En kvart kan du sträcka dig till, men helst inte första 4 dagarna. Var nitisk med tiderna så lillan lär sig vilken rytm dagen har. Läs boken (igen om du redan läst) NOGA! Gör därefter ett schema och påbörja kuren först när du är på det klara med alla delar av metoden.
Lycka till och kram
Tor - 07 11 28 - högt älskad och beundrad!
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

Tack för svar:
Jag ramsade samma sak: Nu är det natt och då ska man sova, sov så gott.

Saken är den att jag tänkte man kunde ha mellan 21-09, det står i boken att man kan ha mellan 00-12 om så man så vill...

Ja jag har läst boken igen och igen faktiskt. Detta är det bästa som jag kom fram till men visst jag kanske har missat. Då gör jag så att jag lägger henne för natten kl 19.30 ikväll i sin säng. En kvarts marginal. Jag är ensamstående och är supermotiverad för att det ska fungera!! Inatt när hon vaknade så skrek hon inte utan gnällde bara. *ville bara inflika med det*

Ska jag buffa henne när hon vaknar för tidigt och är glad oxå?


TACK & KRAM
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
KajsaIE

Inlägg av KajsaIE »

Hej Morgana och Välkommen till forumet!

Grattis till beslutet att hjälpa ditt lilla barn sova gott. Det är verkligen en trygghet och investering för framtiden. Och det är mycket starkt av dig att kura själv!

Nu är jag ju lika fundersam som MissSoofi över hur du har tolkat SHN kuren efter boken? :-k Hela målet med SHN är ju att barnet ska lära sig somna och sova i sin egen säng och sova sen gott hela natten. Barnet ska lugnas på plats, dvs igen I SIN EGEN SÄNG. Jag tolkar som att du låter henne ligga bredvid dig? Jag håller med Missoofi att detta inte är enligt SHN och hur gör du när hon börjar krypa eller hur ska du kunna skjuta vargarna när du ligger bredvid ditt barn: "Safarin"???

Jag skulle vilja att du funderade ordentligt kring hennes schema, så litet barn skulle behöva somna mycket tidigare på kvällen och visst, vakna mycket tidigare med, men det kommer du märka är ett mycket bättre alternativ då du får egentid på kvällen och ditt barn kommer bli så mycket nöjdare av att somna ca 19-19.30, jag lovar!

Du säger att första kurnatten har varit men jag måste tyvärr säga att du får läsa igen i boken och fortsätta med kuren när du är påläst. Du ska verkligen VETA vad som ska göras och också genomföra det. Att fråga oss här efter första natten:

Ska jag buffa henne när hon vaknar för tidigt och är glad oxå?

...tyder tyvärr på att du inte riktigt VET vad som ska göras härnäst. Självklart hjälper vi dig på vägen men tyvärr tyvärr måste man vara bättre förberedd för att lyckas, eftersom det är DU som genomför kuren och det är DU som får "frågor" av barnet när det gäller, inte vi. :(

Ramsan ska ta över buffandet och det fysiska ingripandet mer och mer. Andra natten ska man helst inte buffa alls, endast vid krisläge. Ramsan ska etableras och tas emot av barnet. Kommunikation! Glad och arg får barnet vara, det kan vi inte styra men barnet ska inte vara ledset. Du ska ge ditt barn förutsättningar för att sova och om då barnet väljer att vara vaken och glad, kan du tyvärr inte påverka, du kan inte sova ÅT barnet. Bara ett kort svar på din fråga..

.. men som sagt måste du vara beredd upp till tänderna innan du fortsätter.

Funderingar på mina förslag?
Vi finns här och stöttar dig!

Hälsningar
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

Tack!!

Jag har läst på igen och igen och kommer tyvärr inte vidare. Jag vill inte vänta med att genomföra kuren heller. Nu är jag så inställd på att genomföra detta.

Ja, från och med nu gäller egen säng.

Och jag kommer att följa MissSoofi:s förslag om att lägga henne för natten 1930 och vakna 0730.

Nu under första natten så ramsade jag mycket bestämt till henne att det är natt och att hon ska sova. Hon såg att jag menade att allt är tryggt och hon somnade om. Förutom på morgonkvisten då. Då hon var glad och fick komma upp 0850, vilket är tio minuter, alltså inom kvartsmarginalen. Jag missade nog att skriva det.

Jag kan inte bli mer förberedd än nu...

TACK o KRAM

Jag har, SOM SAGT VERKLIGEN LÄST PÅ,
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

Jag skrev nog fel ovan: mentalt förberedd för att lyckas är jag även om jag kanske är fast i utveckligen av själva teknikens egentliga grunder. Därför jag hoppas på tips av proffs här ;)

Jag har utgåva 2004. Det som jag har anammat är att buffningen på s. 147, vilket min tös har gillat från start för att slappna av och somna in. Det står "stadiga men ändå mjuka, nästan fösande tag." och man ska inte prata då barnet söker sig till rösten.

S. 311 står det förslag på tredagarskur och förslag på tider s. 257 ff. Jag skrev av tiderna och adderade 3 h på varje då jag tänkte använda 21-09 men tar till mig tipset 1930-0730.

Nu när hon vaknade och var glad, nä, då visste jag inte. Men känner inte inte att jag fick tydligt svar av KajsaIE.

Ja, det var ett grovt misstag av mig att låta henne ligga bredvid mig när jag genomför kuren. Det tar jag till mig.

På s. 280 där det handlar om SHN står det att jag ska fylla förutsättningarna till överflöd vilket jag gjorde. Och att jag kan korrigera men det ska vara mer eller mindre fast. Sammanlagda sovtid 15-16 timmar per dygn. Hon sov svalt, tyst o mörkt.

Jag kommer vara beredd att buffa DIREKT när hon vaknar i sin säng. Och jag ändrar tiderna. Å det finns absolut ingen plats för invändningar!

Nu sover hon 14:00-15:30 (korrigering)
15:30-1700: vaken tid
17:00-17:30 sova
17:30-19:30 mat, gos
19:30 SOVA FÖR NATTEN

Så har hon fått 4 sovtimmar på dagen. Är det ok?

TACK o KRAM
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
KajsaIE

Inlägg av KajsaIE »

Hej igen!

Nu förstår jag att vi inte pratade om samma bok tidigare. :roll: Jag antar att du har läst Barnaboken? Då förstår jag ju varför inte du känner till en del detaljerna. Sova hela natten kuren är faktiskt inte med i Barnaboken, inte i sin helhet.

Har tyvärr inte tid att skriva längre just nu, hoppas ngn annan diplomerad hoppar in. Men jag anser att du borde läsa Internationella Sova hela natten boken, går att beställa här på hemsidan och läsa på ordentligt.

Kram
MissSoofi
Inlägg: 138
Blev medlem: ons 08 okt 2008, 10:29
Ort: Kristianstad

Inlägg av MissSoofi »

Hej igen!
Läste konversationen ovan kanske är det så att du läst barnaboken och det har inte jag... jag har läst sova hela natten boken. Den är superbra och väl värd att köpa. Men om du nu känner att du inte orkar en natt till och vill börja kura idag så har ju nöden ingen lag. Ditt schema ser helt ok ut nu. Tänk på att trycka i lillan så mycket mat det bara går inför natten för sen får hon ju inte äta på 12 timmar. Lägg i egen säng. Buffa vid första pip hela första natten, svara med ramsa andra natten och buff i nödfall. Tredje natten ska du helst inte buffa alls om det inte verjkligen VERKLIGEN behövs. Lyssna på tonen i hennes klagan och besvara henne med den ton på ramsan som du anser vara ett vettigt svar. Om lillan vaknar tidigt på morgonen innan det är morgon ska hon ges besked och påminnelse (ramsa) tills dess att det är morgon (för henne). Men som sagt läs sova hela natten boken så du verkligen får in hela kuren i skallen och kan bemöta lillan på det viset som kuren föreskriver.
Varmt lycka till.
Kram
Tor - 07 11 28 - högt älskad och beundrad!
MissSoofi
Inlägg: 138
Blev medlem: ons 08 okt 2008, 10:29
Ort: Kristianstad

Inlägg av MissSoofi »

Glömde skriva angående ditt schema att egentligen räknas inte 30 minuter som savpass som en hel sömncykel eller som ett naturligt sovpass. Så kanske du skulle kunna ända lite på längden på halvtimmespassen. Naturliga sömnpass är: 5, 20, 45 minuter eller, 1.5, 2 eller 3 timmar. Allt står i boken. Annars ser det bra ut. Kram igen
Tor - 07 11 28 - högt älskad och beundrad!
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

TACK MissSofi!!!

Det blev faktiskt 45, för jag slumrade till i soffan och hon vaknade själv efter 45 minuter. Hon var pigg och glad. Så jag tog upp henne. Bytte på henne och vi gosade, myste och jag gav först burkmat, lax och potatis, som hon tyckte om. Sen välling, så mycket som hon vill ha. Strax innan jag la henne så gav jag henne flaskan och hon åt ännu mer och sen trugade jag länge. Tills hon helt vägrade mer.
Jag såg tecken på att hon började bli trött så jag busade lite till så hon skulle hinna somna i min famn och när jag lade henne så var hon pigg och glad. Å det tog verkligen sin lilla stund innan hon somnade in. hon började gnälla så jag var där direkt och ramsade samma hela tiden och buffade henne. Jag såg henne knappt, det är ju mörkt där inne. Hon har varit van vid gobokens vaggvisor (utan röst) tidigare, sen hon var 1,5 månad. När hon slutade gnälla så slutade jag buffa, men jag fortsatte ramsa 3-4 gånger innan jag gick ut genom dörren. Jag fick kanske gå in 10 gånger och ramsa och buffade. Hon förstod att jag kom vid minsta pip så hon pep till ett antal gånger men jag gjorde nästintill identiska (pga samma gnäll) utföranden. Hon skrek inte hysteriskt eller så, lite gnäll och något halvljött skrik då jag höjde rösten lite så att hon hörde mig (försökte se det som en ny fråga då jag oxå gav ytterligare ett svar). Du sa: "vid minsta lilla" och det är det ju det som gäller för mig. :thumbsup:

Nu sover hon som en stock. Jag förstod att man skulle vara väldigt metodisk och exakt upprepande samtidigt som man är extremt bestämd och betryggande. Det förstod jag inte innan. :shock:

Precis, jag har läst Barnaboken och inte SHN-boken. Jag försökte verkligen hitta "Safari"-grejen som KajsaIE skrev om men hittade inget! Missförstånd ;) :idea:

Var inne hos henne precis, jag har ju TV-rummet precis utanför så TV:n är på, på "tyst". har även mörkt där oxå så att jag kan ha dörren öppen o höra henne om jag går till köket osv. hon sov men hade sparkat ner täcket litegranna så jag tog en liten filt och la på henne. Hon gillar att gosa ner näsan i täcken o filtar som hon har på överkroppen så om hon vaknar så kan hon göra det... Hon har ju täcket med på, upp till bröstkorgen typ.

Vad är solfjädrande?

Troligen så återkommer jag imorrn och jag uppskattar dina tips MissSoofi!!

KRAAAM :heart:
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Ramsa inte medans du buffar. Avsluta buffningen och gå ut med ramsan.

Safarin finns i Barnaboken också! :wink: I början, om jag minns rätt.
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

Tara sov till 03:50, från klockan 19:50. Så jag gick upp från min säng, bort till hennes och buffade och ramsande (innan jag läst svar från TorpSara). Det var gnäll men inga skrik. Det tog 3 korta omgångar sen så somnade hon om.

Själv vaknade jag med halsfluss, så hon undrade nog vem som kom. Men hon såg ju mig i mörkret och jag ramsade på, jag gick långsamt ramsandes ut ur sovrummet. Jag kommer ringa både en barnläkare och min läkare. Kan det störa på nåt vis?

Tack för länken TorpSara, nu har jag uidat mig runt lite och så men kan inte hitta Exclamation.

Att hon sov 8 timmar i sträck är ändå rekord. Nu är klockan snart 0415. Och jag ska

KRAM :heart:
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
MissSoofi
Inlägg: 138
Blev medlem: ons 08 okt 2008, 10:29
Ort: Kristianstad

Inlägg av MissSoofi »

Hej!
Skönt att natten givit resultat. Precis som topsara säker ska man inte ramsa under buffandet utan när man går ut - då tanken är att du sen endast ska kunna ramsa och slippa buffa. Skönt att det fungerade så bra att ha lillan i egen säng. Du skriver att du har dörren öppen och mörkt där ute och tyst på tv:n. Det är bra att du verkligen skapar förutsättningar för bra sovande hos den lilla damen, men tänk på att du själv måste få leva och kunna visatas i ditt hem med alla de vardagliga ljud som finns. Därför - försök att ha saker och ting som vanligt utanför sovrummet. Ha ljud på tv:n och lämna endast en springa i dörren så du ändå kan ha lampa tänd o.s.v. Inte minst eftersom man ibland inte är hemma när de små behöver sova och det nog inte är jättepoppis om du tvingar andra människor i deras hem att stänga av ljud och släcka lampor... När nu tredje natten kommer ska du avvakta en stund innan du ramsar så att lilltjejen ges chans att somna om på egen hand (och buff är bara i absolut nödfall). Pssa nu på att sova lite själv också när lillskruttan äntligen gör det - VILA VILA VILA :wink: Tänk också på att samma metod gäller för daglurarna men att ramsan då helst inte ska innehålla ordet natt - natt är ju natt. Själv säger jag "Du är trött sov så sött" under dagen. Lycka till nu och fortsätt att titta runt här på forumet och läs på så mycket du kan.
Kram
Tor - 07 11 28 - högt älskad och beundrad!
My Precious
Inlägg: 170
Blev medlem: tis 21 okt 2008, 09:04

Inlägg av My Precious »

Hej, hon vaknade inte mer inatt. Utan det var då vid 03:50 bara.

Idag har vi varit på barnmedicin och hon är lite röd i halsen som jag misstänkte. Hon vaknade 2 ggr o hostade sen somnade hon om direkt igen själv. Nu när hon skulle sova middag så var hon väldigt gnällig. Men jag fortsätter som planerat?

Jag har tittat runt lite här o läst om återfall mm. tänkte på det när lilltjejen och jag ska hem till min familj. Vi kommer då sova eget rum med dubbelsäng. ska jag då bete mig som om den ena sidan är hennes och den andra min?


KRAM
Mamma till coola Tara, 080520, prematurflicka (28 dagar tidig)
TUFFING SOM HUNNIT IKAPP SIG ORDENTLIGT
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"