Hej Liamsmamma!
Jag måste bara få hoppa in och säga att du är fantastisk duktig! När man läser din tråd ser man hur du liksom har förändrats och utvecklats som mamma. Du har Liams bästa för ögonen och det här kommer bli jättebra!!!
Du har ju världens superstöd i Duggan och övriga, men jag kan inte låta bli att tycka lite också... om jag får...
Du är förvirrad titt som tätt, just för att du både gasar och bromsar samtidigt. Du kör lite smått men ändå inte helt enligt kurens förutsättningar. Jag tror inte det är sådär jättebra för någon av er. Så mitt heta råd är: Gör det här på riktigt nu och följ verkligen kuren till punkt och pricka! Kom igen nu tjejen!
Vad gäller att fixa till huvudlakanet, lägga på täcket osv, så får man faktiskt lov att tänka sig för lite. Man vill ju så gärna göra allt så gott för den lille och hittar så lätt på saker som kan vara fel och som gör att han inte kan somna. Men jag tror du stör mer än du hjälper honom! Vad är lite blött under kinden jämfört med det underbara i att kunna somna själv i sin säng!!! Så låt honom böka och stöka och blöta ner. Han fixar det!! När du kommer in hela tiden tror han ju att något är fel och blir orolig! Lite mer förtroende för det lilla barnet, brukar Anna Wahlgren säga!
När han har somnat går du in och tittar till, lägger tillrätta, lägger på täcket. Men först då! Och då kan ömma modershjärtat få sitt...
Dina frågor besvarar jag utifrån KURENS förutsättningar. Eftersom du nästan har kurat, tror inte jag att du kommer befinna dig på natt 1 med buff så fort bebis låter det minsta. Istället tror jag att du nu behöver jobba in ramsan rejält och BACKA, lämna mer åt lille Liam att klara av själv. Jag svarar utifrån den tanken, att du redan avverkat natt 1 så att säga.
Ska jag stanna hos honom så länge han gråter?
Du ska inte stanna hos honom alls. Man buffar lugn eller solfjädrar lugn helt kort vid läggning. Sen går du UT och ramsar stadigt och tryggt. Låt honom reagera och ge påminnelse om det behövs. Håll på så tills han tar till sig ramsan. Superviktigt att den får sista ordet. Vid absolut KRIS går du in och solfjädrar eller buffar och så ut igen med ramsan. Men här ska du LYSSNA. och är man van att rusa in vid minsta pip så kan det här vara en utmaning som heter duga för lilla mamma

. Man bör avvakta betydligt mer än man tror sig klara av, för barnet ska få en chans att lugna sig själv och förstå att det kan somna utan att mamma rusar in. Men ramsan ska vara där hela tiden, trygg och stadig. Och så husljud: Dammsugare och musik eller prata i telefon är super!
Visst Ska jag gå så fort han tystnar och om han tar ny ton lika fort så ska jag ändå gå ut och avvakta!?
Han ska vara tyst och lugn under dina händer. Då går du ut med ramsan. Hög och stadig och trygg ska den vara. Tar han ny ton då, så låt honom reagera. Ge påminnelse utanför dörren. Hur låter han? Skriker han upp sig? Är han sur? Arg? Ledsen? Vid KRIS går du in igen, men inte annars.
har fått för mig att han inte kan somna med huvudet i de blöta.. Då han grinar så illa (eller grinar han för att ja ska komma?) Kan jag vara så "kall" att jag låter honom somna så och sedan tar bort tyget (efter10min?)
Som sagt, det här är verkligen inget att störa honom för. En stor kräkning hade jag tagit hand om, men inte lite blött! Bort med tanken att du ska fixa allt åt honom. Han klarar mer än du vet!
Skall jag låta honom gråta tills han blir lugnare och då ramsa?
Nej, tvärtom. Han ska ha ramsa om han gråter MER! Lugnar han sig kanske han fixar det själv, då bekräftelseramsar du när han tystnat. Stegras gråtet - ny ramsa!
Nattetid får man lägga dem tillrätta då?
eller ska jag vänta i det längsta sedan ramsa
eller kan jag kliva upp och sätta på musik utan att varken säga eller göra nått med honom?
Ja, det får man om det är KRIS! Men du ska akta dig för att gå in och fixa med honom hela tiden. Man kan faktiskt somna med fötterna på huvudkudden. Fråga Pippi!!

Från natt 2 (och där tror jag att du är..) ska RAMSAN vara verktyget nr 1. Svara på alla hans frågor med ramsan. Igen, igen, igen. Göra husljud är alltid bra, även mitt i natten. Musik kan du sätta på utan att göra något som helst med honom om han fastnat i sin klagan. Men se till att jobba hårt och medvetet med ramsan. Den måste sätta sig! Han ska inte somna med några frågor obesvarade.
Hur nära inpå lurarna verkar era barn trötta. Liam är jätte trött många ggr redan en halvtimme före långluren och em luren. Blir då grinig och vill "underhållas".På kvällen verkar han trött vid 1910 (natt20)
Allt hänger ihop vet du. När han får hela nätter kommer han att klara sina vakenpass strålande. Du ska få se på pigg unge, när nätterna väl sätter sig! Man kan få kämpa rejält i början för att hålla tiderna när nätterna fortfarande är upphackade.
Oj, det blev långt det här. Hoppas det var till någon hjälp så jag inte förvirrade dig!
Kram till dig och Liam!
Tinis