När byta till en lur?

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
bonnmoran
Inlägg: 35
Blev medlem: fre 04 mar 2005, 13:36
Ort: Skaraborg
Kontakt:

När byta till en lur?

Inlägg av bonnmoran »

Hej igen!

Josefina fyllde 1 år den 18 maj och nu undrar jag om det är dags att byta till en lur om dagen. Nu ser schemat ut som följer:

08.00 God morgon
10.30-12.30 sova
15.30-16.30 sova
21.00 God natt

Det blir 11 timmar natt + 2 + 1 = 14. Det är lite för mycket, det skall ju räcka med 13,5 nu. Hon somnar oftast jättebra första luren och sover hela tiden ut men på eftermiddagen somnar hon inte alls ibland och ibland sover hon som en stock. Hon vaknar ibland för tidigt på morgonen också.

Tar tacksamt emot förslag! :D

Mvh
Eva
Bonne och hemmamamma till Johannes september 01 och Josefina maj 04
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Det låter absolut dags. Ge henne 1,5 tim om dagen vid bestämd tid och räkna med tre dagar innan hon vant sig. Marginalkvart, inte mer :!:

Skulle hon absolut vilja slockna någon gång utanför schemat, bjud henne på (exakt) fem minuter :idea: Det påverkar ingenting och det kommer hon sannolikt att behöva någon gång. Väck henne då som sagt efter 5 minuter, varken mer eller mindre, och avled henne med lämplig muta vid de första protesterna. I början kommer hon att vilja sova mer om hon väl har somnat men det går förbi när femminutaren återkommit några gånger.
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"