Tutte?

Samtalsforum med barnen i fokus
Skriv svar
Bilbo
Inlägg: 1
Blev medlem: tor 06 jan 2005, 14:30

Tutte?

Inlägg av Bilbo »

Är det ngn som vet i fall det går att ha tutte på dagen, dock ej då barnet ska sova. Ställer det bara till problem och gör barnet förvirrat?

Fungerar det att ha tutte när man gör SHN-kuren? Alltså när barnet ska sova.

Vi har kört utan tutte några dagar , funkar hyfsat, men tycker att vi får vagna hela tiden, funkar ej att bara köra ramsan. Sista dagarna har barnet vaknat ca 0500 och varit svårsövd, trott att det är morgon.

Tacksam för snabbt svar/ Förädrar till en 5 månaders dotter
father of sons
Inlägg: 1369
Blev medlem: tis 07 dec 2004, 20:06
Ort: Stockholm

Inlägg av father of sons »

mammamy
Inlägg: 632
Blev medlem: lör 27 nov 2004, 12:27

Inlägg av mammamy »

Låt tutten vara, det är mitt råd. Ni kommer aldrig att ångra er om ni står emot nu. Jag tvivlar på att tutten skulle göra insomnandet vid 05 lättare heller, vargtimmesharvet måste man bara igenom :twisted:
Lycka till inatt!
Lycklig och tacksam mor till Lille E 2/8-04, lilla A född 16/8-07. TACK Anna för att du räddat vår familjefrid, om och om igen!
kokos
Inlägg: 1031
Blev medlem: ons 01 dec 2004, 08:48
Ort: Härnösand

Inlägg av kokos »

Vi småfegade lite i början och använde napp på dagen och det gjorde bara lilla skrutten mer förvirrad. När jag rannsakade mig själv och funderade över VARFÖR jag ville ge honom napp på dagen så insåg jag att det var för MIN skull. För att jag skulle slippa gnället t ex vid påklädning, bilkörning och allt annat. Jag tror att barn behöver få reagera. Det är inte farligt med lite barnskrik, eller gny, eller protester, om inte annat så vänjer man sig.

Det är nu sugbehovet minskar, så passa på att ta bort nappen nu! Jag lovar att lilla barnet hellre vill tugga på en skorpa, en bitring eller nåt annat som det går att sätta tänderna i.
Maria - mamma till underhållaren Adrian (juni -04) och professorn Edvin (juni -06). Förstfödde sonen kurad. Yngste sonen standardmodellbebis i Gastsjön -06 och grundaren till verktyget "skogspromenad".
anna
Inlägg: 4646
Blev medlem: tor 25 nov 2004, 14:23
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Inlägg av anna »

Hej!

Ja, jag är ju brutal napp-motståndare... 8)

Jag tyckte det verkade sundare att ta reda på VARFÖR barnen gnällde, lära känna sina små liv - helt enkelt, istället för att sticka i en "ljuddämpare".
Så vi har aldrig använt napp på någon av flickorna

kram anna
Mamma till Clara 7 maj -01 och Ida 9 april -03.
Sagomamma
Inlägg: 742
Blev medlem: sön 21 nov 2004, 19:52
Ort: Hässleholm i Skåne
Kontakt:

Inlägg av Sagomamma »

Bilbo skrev:Ställer det bara till problem och gör barnet förvirrat?
Ja, det är i alla fall vad jag tror :!:
Håller dessutom med anna i att jag vill veta varför Saga skriker istället för att dämpa hennes känslor med en napp i truten allt som oftast :lol:
mammamy
Inlägg: 632
Blev medlem: lör 27 nov 2004, 12:27

Inlägg av mammamy »

Våra oftast halvhjärtade men även tidvis idoga försök att få lille E att ta nappen stupade på att han inte var intresserad, tack och lov! Jag är egentligen hård nappmotståndare. Dessutom var jag medveten även jag om att nappen var för min sinnesfrid, inte lille E:s, jag orkade inte heller med gnölet hela tiden. Men så insåg jag att det faktiskt är ett av hans vitkigaste uttrycksmedel och han måste ju få ha sitt livsutrymme så då slutade vi truga med nappen och har inte ångrat oss. Nu är han en glad skit som bara jollrar och är glad mest hela tiden Enda gången vi sticker in den är när vi åker bil och han skriker för jag vill inte hamna i diket! Släng nappen i bilen Bilbo!
Lycklig och tacksam mor till Lille E 2/8-04, lilla A född 16/8-07. TACK Anna för att du räddat vår familjefrid, om och om igen!
Skriv svar

Återgå till "Barnafostran"