Magläge i all ära, men....

Frågor och svar för dig som tänkt genomföra eller genomför kuren.
Skriv svar
Charlott

Magläge i all ära, men....

Inlägg av Charlott »

Magläge i all ära, men de blir ju så spralliga så fort dom läggs på mage! :lol:

Lilltösen är nu 7 månader drygt och har alltid sovit på mage och sover fint på natten och oftast bra på dagen. Vi har kommit över ryggvändarperioden och haft flera lugna veckor. :sleep: Nu har hon kommit på hur kul det är att kravla, försöka sätta sig upp och att man kan stå och balansera i krypställning och därmed vidga sina vyer oerhört. Hon sover middag i vagnen på mage och vi selar henne, men ibland är hon ändå nära att ta sig ut. Det är härligt att se hennes upptäckarglädje men svårt att inte vara överfokuserad när man gärna står och småpassar på henne tills hon somnat (för att hon inte ska fara i backen). Av många praktiska skäl vill vi gärna att hon ska sova middag i vagnen tills sommaren är slut, men ganska mycket överfokusering blir det!

Det är som att man triggar hela hennes krypa/åla-rörelsemönster när man lägger henne ner på magen för att sova, hon kan helt enkelt inte låta bli! Idag fick jag vända henne på rygg under promenaden för att hon skulle lugna ner sig och slutligen somna. Men hon är ju så sprudlande glad över sina nya upptäckter, så man kan inte annat än le åt henne :wink:
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Underbart :D Det är precis som du säger: hon kan inte låta bli. Och ska ju inte heller :lol:

I stälelt för att lägga henne på rygg tycker jag du ska begagna dig av det kära tillrättaläggandet. Plafs på mage med armarna upp och benen uträtade kommer hon inte upp på knä (mm mm) :D Sedan kan du vagna ett par drag som markering och då vid varje drag trycka till lite fint över lilla ryggen och med ett lillfinger mot huvudet, så att hela paketet ligger kvar liiiite till :!: Förhoppningsvis tills hon inte känner för att härja mer utan vill sova så gott med sin avslappnade lilla kropp och sitt nerlagda huvud på plats.

Överfokusering tycker jag inte du behöver kalla det :wink: Man måste verkligen alltid hålla ett getöga på små barn som laborerar med den tyngdlag de inte har en aning om. Man får bara försöka göra det så att de inte märker av minsta orosunge (liten tassande varg :roll: ). Kan man kanske brutalt sela henne en aning "hårdare" :?:

Härligt att läsa var det :lol:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Skriv svar

Återgå till "Forum om kurbarn mellan 4 och 12 månader"