Från sorg till barnaväntan. Nu börjar resan!

Tips- och samtalsforum kring havandeskap och förlossning
Skriv svar
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Tack Emma och 162ochenhalv :heart:
Mår tyvärr inte bättre. Vilat mest hela veckan. Men ändå denna återkommande molvärk som tar musten ur mig, sammandragningar, tryck nedåt, det drar och sliter i magen och jag har sååå ont i jumskarna :? Känns som jag mest beklagar mig. Men jag är orolig! Hur skall man veta vad som är okej? Man skall väl inte ha ont? Eller?

Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Emma80
Inlägg: 1751
Blev medlem: ons 27 jun 2007, 13:08
Ort: Stockholm

Inlägg av Emma80 »

Usch, det låter inte kul! Ring din BM imorgon bitti, skulle jag ha gjort i alla fall. Om du ens vill vänta så länge. Känns det likadant som sist du sökte vård? Ni hade ju en tuff start också, kan tänka mig att det blir oroligt. Kanske skulle vara skönt att få ytterligare en bekräftelse på att allt är bra?

Lycka till!
Kram Emma
:heart: Emil född 070510 :heart:
:heart: Elias född 081005 :heart:
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Jag känner mig så nojig bara :? jo, det känns som det gjorde i måndags när vi var inne, fast jag har mer ont idag. Ikväll har jag ont hela tiden. Men ändå känner jag mig nojig... :? tänker bara att det kanske inte är så farligt... Får ringa min BM i morgon som du säger. Blir bara så trött på allt mitt oroande. Kan inte tänka på någonting annat. :roll:

Tack för dina tankar :heart:

Kram, Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Nancy

Inlägg av Nancy »

blivandemamma: Oj vad jobbigt du har det :( Finns det nån form av värkmedicin som kan lindra så att du åtminstone blir hyfsat besvärsfri emellanåt :?: Gällande din oro så vet jag inte om detta hjälper men jag har själv (och har haft ett bra tag) ordentligt ont i magen, ligament och ljumskar men det verkar inte som om det är nån fara för bebisen för det. Men ont gör det och nedbrytande för sinnet är det med värk.

:heart: Kram från Nancy
Stilla
Inlägg: 802
Blev medlem: tor 31 jul 2008, 16:00

Inlägg av Stilla »

:) Smyger in lite...
Jag tror inte du behöver vara rädd att du är "nojjig"! Barnmorskor och andra på förlossnigsavdelningar och såna ställen är ju mestadels kvinnor som har varit med om att vänta och föda barn själva, de vet vilken oro det kan vara! Fråga du en gång till och en gång till om det gör dig lugnare! Jag har varit jätteorolig när jag väntat mina båda, pga ett tidigare missfall, blödnigar under graviditeten samt en allmänt orolig personlighet... När jag var på kontroll för att lindra min egen oro sa jag att jag kände mig så nojjig och fånig, men mötte bara förståelse och omtanke.
Kram!
Stilla
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Tack, vad ni är söta och omtänksamma.
Stilla, jag har väl också en lite nervös läggning som person... Såklart. Och man blir nojig, speciellt när man har uppfattningen att man inte skall ha ont!

Känner mig lite lugnare idag på nåt vis. Har fortfarande jätteont, men det molande är mycket bättre. Tom varit med och handlat... Skall försöka ta det lugnt med alla tankar och funderingar och ställa in mig på torsdagens besök. Om molvärken blir värre, så jag blir liggandes igen, ringer jag. Men samtidigt känns det som jag stressar upp mig själv :roll: skall försöka fokusera på annat...

KRAMAR och tack! :heart:
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Känner mig lite piggare nu på eftermiddagen. Har hemskt ont i ligament och jumskar men molvärken har lugnat sig. Känns skönt :D

Nu i eftermiddag körde :shock: (så jag skulle slippa promenera) vi till en lekplats som ligger lite längre härifrån. Arvid tyckte det var jätteroligt och den var verkligen lagom stor för honom så han kunde ta sig runt själv. Jag passade på att dricka varm choklad och spilla över hela min ljusrosa tröja så det såg ut som jag kräkt på mig själv typ :lol: :lol: :shock: det gjorde jag lagom till alla andra mammor och pappor med barn vällde in. KUL! :roll: :wink: 8)

Nu skall vi laga lite hemmagjorda hamburgare och förbreda en kväll i soffan 8) soft semester! Känner mig lite lättare till mods!

kramar
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Emma80
Inlägg: 1751
Blev medlem: ons 27 jun 2007, 13:08
Ort: Stockholm

Inlägg av Emma80 »

Låter härligt!
:heart: Emil född 070510 :heart:
:heart: Elias född 081005 :heart:
/LO
Inlägg: 5038
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 22:13
Ort: Norrahammar
Kontakt:

Inlägg av /LO »

Hej :D
Jag har sett din tråd från och till sedan länge, men av någon anlednng har jag missat att skriva till dig :roll: :oops:

För det första! Grattis till bebis i magen.

Har inte läst tråden, den är lång... ;) Men en tanke jag fick när du skriver att du har ont. Äter du magnesium? Om inte, köp 400 eller 500 mg tabletter på hälsokosten.

Försök gärna få lite massage (av proffs eller mannen) för att slappna av.

Ta hand om dig! :heart:

/LO
Lotta, mamma till
:heart: Vera :heart: född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 :sleep:
:heart: Ivar :heart: född juli 2008 Nattmålskurad december 2008
Nytt fotoalbum
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Hej /LO!

Jag vet att det pratas en hel del om magnesium på det här forumet, i samband med graviditet. På vilket sätt skulle det ha betydelse i min situation? Jag vet inte så mycket om det.... :roll:

Kram, Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
/LO
Inlägg: 5038
Blev medlem: ons 24 nov 2004, 22:13
Ort: Norrahammar
Kontakt:

Inlägg av /LO »

Nu ska jag igen erkänna att jag inte läst så noga, men jag fick för mig att du har foglossningar (utöver ont i mage och molvärk).
Det ska vara bra.
Egentligen kan jag inte så mycket om det heller, men vet att fler än man tror skulle behöva tillskott och det är heller inte farligt att äta. Det som händer om man får i sig för mycket är att man blir lös i magen. Det har inte hänt mig i alla fall.
I synnerhet inte när man äter järn ;)

/LO
Lotta, mamma till
:heart: Vera :heart: född januari 2004 Minikurad sommaren 2004 :sleep:
:heart: Ivar :heart: född juli 2008 Nattmålskurad december 2008
Nytt fotoalbum
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Aha, okej /LO. Järn äter jag faktiskt inte, har alltid haft galet bra järnvärde, även under graviditet. Skall ta ett nytt prov på torsdag hos BM bara för att vara på den säkra sidan. Men magen är verkligen UPP och NER när man är gravid. Är det inte det ena så är det de andra :roll: *snark*

Däremot har jag inte någon foglossning. Alls. Har aldrig haft faktiskt, peppar peppar. Kanske värt att prova ändå. Är det Nancy som är så där himla påläst i frågan om magnesium, eller kan det vara Torsmamma tro?
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
Nemita
Inlägg: 719
Blev medlem: fre 09 mar 2007, 22:50
Ort: Umeå
Kontakt:

Inlägg av Nemita »

Hejsan!

Jag ser att ni diskuterar magnesium här också. :) Jag är ingen expert men jag började lära mig lite om mg i våras när jag hade sömnproblem. Det är inte lätt att navigera rätt i cyberrymden när det gäller information om kosttillskott och annat. Något som ser seriöst ut kan lika gärna visa sig vara smygreklam. Det jag är ganska säker på är i alla fall är att mg är viktigt för att musklerna ska kunna slappna av. Kalcium och magnesium ska existera i balans i kroppen för att musklerna ska fungera smidigt. Brist på mg kan ge mängder av symptom (enligt vissa hälsokost-online-butiker) bland annat kramper, värk, sömnproblem (den typen när man vaknar upp i vargtimmen och inte kan somna om, inte insomningsproblem) och annat. Om man har mg-brist så kan det tydligen vara väldigt problematiskt, enlig många sajter. Men ärligt talat så kan det lika gärna vara skrämselpropaganda för att sjuka människor ska köpa hälsokostpreparat. Svårt att veta.

Jag hade själv sömnproblem och därför tog jag magnesium. Min sköldkörtelspecialistläkare som jag gick till då sa att det inte är några problem att äta normal dagsdos, ca 300 mg, och jag tror inte det bör vara några problem när man är gravid heller. Det ingår dock i många vitaminpiller så man får läsa på förpackningen så man inte äter dubbelt.

På sajterna där jag har läst skriver de också att man inte ser mg-brist i "vanliga" blodprov, för den största delen finns "inne i cellerna". Jag vet inte om detta är sant, det kan det ju vara, eller om det är ett sätt att få fler att äta mg eftersom läkarna kommer att säga att allt är okej utifrån "vanliga" blodprov. Om ni fattar.

/Ewa
Mamma till en pojke född 8 januari 2007 (kurad vid 6 månader) och en stor liten knodd född 24 juli 2010 (en vecka efter beräknat, 4,5 kg tung) som standardmodellas.
blivandemamma
Rådgivare/advisor
Inlägg: 1573
Blev medlem: tor 14 dec 2006, 21:03

Inlägg av blivandemamma »

Tack så mycket Ewa :heart:
Jag skall absolut köpa magnesium! Intressant att läsa om. Finns ju inget att oroa sig för ifråga om att det skulle vara DÅLIGT för mig, så då är det ju helt klart värt att ta.

Inte haft speciellt mycket molvärk idag heller. Har rätt mycket kraftiga SD, men det är väl vanligt som omföderska kan jag tänka. I dag och i går har de inte gjort ont så då oroar jag mig inte. Var på terapin idag. Det ger mig massor. Skönt att prata med någon utomstående. Perspektiven blir annorlunda. Det första jag gjorde när jag kom hem, var att ringa pappa. Han ville gärna låna Arvid över natten nu på semestern. Men jag har bara känt att det hade varit jobbigt... jag blir sån när jag mår dåligt, vill ha Arvid så otroligt nära. Men hon fick mig att se det från ett annat håll. Se det som att Du låter Daniel ha Dig lite för sig själv... Och Arvid ha lite mystid med morfar och få lite extra uppmärksamhet nu när du känner dig dålig och allt. Så jag ser väl till de andras behov, att det kan vara bra för andra inblandade med... Fast jag tycker det är lite jobbigt :?


Anna
Gammalt barnaboksbarn och mamma till
Arvid - 07
Ebbe -08
Alfred - 11
Otto 2016-08-12
TorpSara

Inlägg av TorpSara »

Jag hade förfärliga sammandragningar (onda) från vecka 31. Det kan man ha. :? Han stannade ändå tiden ut.
Det är inte helt ovanligt, och som vanligt är det värre om man stressar upp sig. Man vänjer sig med tiden... :roll: Men fy vad det kan vara jobbigt, jag tänker på er!
Skriv svar

Återgå till "Barnaväntan"