rädd för alla!

Samtalsforum med barnen i fokus
Skriv svar
elli
Inlägg: 6
Blev medlem: tis 08 jul 2008, 20:04

rädd för alla!

Inlägg av elli »

hej!
min 3mån.son e rädd för alla som kommer o hälsar på...e det inte lite tidigt att vara blyg?han skriker som en gris bara d tittar på honom..hjälp vad göra?
mamma mia
ulrikaj
Inlägg: 1864
Blev medlem: tis 22 aug 2006, 13:10
Ort: Dalarna
Kontakt:

Inlägg av ulrikaj »

hej elli.
Båda mina barn har varit blyga.Jacob är det inte längre-tvärtom :wink: medans Liw är det och har alltid varit(nästan)När Jacob blev 3år ungefär så vände det och idag så är han otroligt "oblyg"(Han kan tex bjuda hem en tant eller farbror från affär,n som han börjat prata med.)Det jag gör med Liw nu är att vi är hemma och tar det lugnt helt enkelt tills hon är redo för nya människor.När det kommer människor som hon är blyg mot så får hon vara med mig där hon känner sig trygg.
Jag tror absolut inte det är någon fara med eran son.Tiden kommer då han är mogen att möta nya ansikten. :wink:
Kram ulrika
mamma till goaste killen Jacob 17/3-02 :heart: och till goaste tjejen Liw 1/1-07 :heart:
annawahlgren
Upphovskvinna SHN-kuren 1942-2022
Inlägg: 15366
Blev medlem: mån 22 nov 2004, 22:46
Ort: Gastsjön

Inlägg av annawahlgren »

:D Jag tror nu inte riktigt att han är blyg - inte vid tre månaders ålder. Han kan inte relatera til folk på det viset.

Ge honom mat, mycket mat, mera mat och ännu mera mat :!: Tillämpa Standardmodellen med inte minst det viktiga Mötet på agendan. Efter några dygn av Standardmodellen (som tar 3-4 dygn att målmedvetet införa) ska han inte skrika mer, alls. :wink: Då behöver han nämligen inte själv försöka bevaka sina intressen här i världen, vilket han ju per definition inte kan. Gör du / ni det åt honom, dygnet runt och i alla lägen, blir han också lugn :idea:
:D Nio barn, arton barnbarn, tre barnbarnsbarn och några tusen nästanbarn :!:
Anna Wahlgren 6 Oktober 1942 - 7 Oktober 2022
Skriv svar

Återgå till "Barnafostran"